Elmúlik a betegség a nagyböjttől?

Diétába nagyböjt idején is csak úgy szabad fogni, ha biztosítjuk, hogy a szervezet minden szükséges tápanyaghoz hozzájusson - figyelmeztet a Magyar Preventív Gasztroenterológiai Társaság (MAPPET).

Az ételintolerancia például tipikusan olyan betegség, amelyre egyedül a diéta hozhat megoldást. Sokan kezelik évek óta magukat különféle tüneti gyógyszerekkel puffadás, emésztési vagy székelési gondok, hasfájás, fáradékonyság, fejfájás vagy éppen ekcéma miatt, pedig egy okosan összeállított böjti étrenddel néhány hét alatt megszabadulhatnának az ételintolerancia okozta panaszaiktól – persze az első lépés annak a felismerése, hogy ételintolerancia okozza a bajokat.

A diéta az egyetlen gyógymód, ha valakinek ételintoleranciája van, azaz a szervezete ellenanyag-termeléssel reagál egyes ételek, alapanyagok elfogyasztására.

Sokan éveken át nem jönnek rá, hogy a puffadás, a gyomorpanaszok, a rendszeres székrekedés vagy hasmenés, az ekcéma, a fáradékonyság, akár gyerekek esetében is a hasfájás, a fejfájás vagy az étvágytalanság hátterében ételintolerancia állhat.

Ennek okát dr. Takáts Alajos gasztroenterológus klinikai főorvos abban látja, hogy a betegség csak az utóbbi években került a figyelem fókuszába, ezért sokszor még a háziorvosok vagy a szakorvosok sem gondolnak rá, hogy betegeik makacs, szervi elváltozással nem járó tüneteit ételintolerancia is okozhatja.

Böjt és tisztítókúra: hogyan végezzük?

Az ételintolerancia nem az ételallergia másik neve, a két betegség alapvetően különbözik egymástól – magyarázza Takáts Alajos. – Amíg az ételallergia azonnali immunválaszt vált ki, s rögtön rosszullétet, súlyosabb esetben sokkot okoz, az ételintolerancia tünetei lassabban jelentkeznek. Az elfogyasztott étel mennyiségének függvényében előfordulhat, hogy csak órák vagy egy-két nap elteltével jelentkeznek panaszok, ezért a betegben már fel sem merül, hogy gondjait a tegnapi ebéd valamelyik összetevője okozhatja. Emiatt nehéz a tapasztalati úton történő beazonosítása az érzékenységet kiváltó ételeknek – folytatja a főorvos. Ahogyan viszont az ételallergia kimutatására léteznek vizsgálatok, úgy az egyes alapanyagokra – zöldségekre, gyümölcsökre, gabonákra, tejtermékekre, húsokra, fűszerekre – lebontva a vérből az ételintolerancia is kimutatható.

Gyógyszer helyett diéta lehet az ételintolerancia megoldása

Divatos diéták követése helyett érdemes szakemberhez fordulni, dietetikussal konzultálni arról, hogyan lehet átalakítani az étrendet, máskülönben az egyoldalú vagy elégtelen táplálkozás miatt hiánytünetek is jelentkezhetnek. Az ételintoleranciára tehát nem általános böjt a megoldás, hanem személyre szabott diéta. Más tekintetben egészséges gyerekekről vagy sportolókról is nem ritkán kiderül: hasfájásuk, bőrproblémáik, kialvatlanságuk, rossz közérzetük hátterében ételintolerancia áll. Esetükben még nagyobb kihívás úgy összeállítani az étrendet , hogy ha abból alapvető élelmiszereket, gabonákat, tejtermékeket, tojást, netán zöldségféléket vagy – ritkábban – húsféléket ki kell hagyni, a megvont tápanyagokat megfelelően pótolni lehessen – fogalmaz Takáts Alajos.

A főorvos tapasztalata szerint néhány hetes diéta után már érezhető lehet a változás, s az ételintolerancia okozta, akár évek óta fennálló panaszok is gyógyszer nélkül megszűnhetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra