Egyre rosszabbak lesznek a jövő élelmiszerei

A klímaváltozásnak és a túlnépesedésnek is köszönhetően az élelmiszerek egyre drágábbak lesznek, és a gabonák, illetve gyümölcs- és zöldségfélék tápanyagtartalma is lecsökken.

A következő évtizedekben a klímaváltozás , illetve a túlnépesedés jelenti majd a legnagyobb kihívást az emberiség számára. Az Egyesült Nemzetek klímaváltozással foglalkozó kormányközi testülete (IPCC) szerint ezek hatására az élelmiszerek ára drámaian emelkedni fog, a termőterületek egyre kevésbé tudják majd kiszolgálni az emberek és állatok igényeit, és a klímaváltozásnak még a növények tápértékére is komoly hatása lesz.

Klímaváltozás: egyre melegebb lesz Bár hűvösen kezdődött a 2018-as év, a nyár mégis a feljegyzések kezdete óta mért legmelegebbnek bizonyult. Tavaly nyáron ugyanis csaknem másfél Celsius-fokkal volt melegebb az átlagosnál - kattintson a részletekért!

Az időjárás és az átlaghőmérséklet alapvetően befolyásolja, hogy egy adott területen milyen növényeket termeszthetnek a gazdák. A felmelegedés miatt sok, ma még használatban lévő termőterület alkalmatlan lesz a mezőgazdasági hasznosításra, míg más területeken a túl sok eső és az áradások korlátozzák a termelékenységet. Pamela McElwee, a Rutgers Egyetem kutatója szerint egyre kisebb esélyünk van arra, hogy a károsanyag-kibocsátás csökkentésével a kritikus 2 fok alatt tartsuk a hőmérséklet-növekedést. Ennek pedig drasztikus következményei lesznek a közeljövőben.

35 ezer milliárd kalória veszett oda

A kutatás kiemelte, hogy a felmelegedés miatt kevésbé termékeny területeket is be kell vonni a gazdálkodásba, ami miatt a piacra kerülő növények tápértéke is alacsonyabb lesz a most megszokottnál. A levegő szén-dioxid szintjének emelkedése szintén csökkenti a növények tápanyagtartalmát: a jelentés szerint a gáz magasabb koncentrációja miatt a mostanival megegyező mértékű búzafogyasztással 6-13 százalékkal kevesebb fehérjét, 4-7 százalékkal kevesebb cinket és 5-8 százalékkal kevesebb vasat juttatunk a szervezetünkbe.

A nyári hőhullámok az európai termést is tizedelik. Fotó: 123rf
A nyári hőhullámok az európai termést is tizedelik. Fotó: 123rf

A tanulmány a tíz legtöbbet fogyasztott növény - az árpa, a manióka , a kukorica, az olajpálma, a repce, a rizs, a cirok, a szójabab, a cukornád és a búza - termésátlagát is megvizsgálta. Az eredmények szerint a klímaváltozás miatt évente körülbelül 35 ezer milliárd kalóriányi élelmiszertől esünk el, ami az egész bolygó éves kalóriabevitelének nagyjából 1 százaléka. A probléma ráadásul még súlyosabb lesz, ha a következő néhány évben nem sikerül jelentősen lecsökkenteni a szén-dioxid-kibocsátás mértékét - vélekednek a szakemberek.

Eddig a klímaváltozásnak Európában, Dél-Afrikában, Dél-Ázsiában és Ausztráliában volt a legsúlyosabb hatása a mezőgazdaságra. Az Egyesült Államok közepesen érintett, Illinois államban átlagosan 8 százalékkal kevesebbet termelnek a hatására, viszont Iowában és a középnyugati régióban valamelyest kedvezőbb éghajlati viszonyok alakultak ki az éghajlatváltozás miatt, ezekben az államokban valamelyest nőtt a termelés. A gazdagabb országok persze jobban tudnak alkalmazkodni a változó körülményekhez, a szegényebb - főként afrikai - régiókban azonban rövid időn belül válsághoz vezet majd az éghajlatváltozás miatti víz- és élelemhiány.

Forrás: CNN

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra