Drágább lesz a kajszibarack
Az Agrárkamara szerint idén a kajszibarack termése a 10 ezer tonnát sem éri el.
Kajszibarackhiány jön
Magyarországon mintegy 5000 hektáron termesztenek kajszibarackot. Ebből évente átlagosan 30 ezer tonna terem, idén azonban a tavaszi fagyok hatására bekövetkezett rügykárosodás miatt jelentősen csökken az éves termés mennyisége. Elképzelhető, hogy a 10 ezer tonnát sem éri el - mondta Mártonffy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

8 ok, amiért érdemes kajszibarackot enni
A nyári gyümölcsök egyik sztárja a kajszibarack, ami íze mellett egészségmegőrző tulajdonsága miatt is hamar a kedvencünkké válhat. Nézzük, miért fontos, hogy napi néhány szemet magunkhoz vegyünk a sárga finomságból!

A kár főként a Somogy és Zala megyében, illetve a Duna-Tisza közében lévő ültetvényeket sújtja, míg az észak-magyarországi térséget, ahol a gönci sárgabarack is terem, kevésbé.
A termésmennyiség visszaesése miatt erős a kereslet a piacon, ezért a vásárlóknak a fogyasztói árak emelkedésével kell számolniuk - tette hozzá a kertészeti osztály elnöke.
A magyar kajszi jó ízű
Mártonffy Béla beszélt arról is, hogy ez a fajta rügykárosodás Magyarország mellett Görögországban, Franciaországban és Olaszországban is előfordult, Spanyolországban azonban alig éreztette hatását, így az ottani termés körülbelül 20-25 százalékkal nagyobb a tavalyinál.
Hozzátette, a magyar kajszi jó ízű, Európában főként a német és az osztrák piacon keresett. Magyarországon a termés 70 százalékát az ipar használja fel, 30 százalékát pedig a lakosság frissen fogyasztja.
Nem a hideg okozhat kárt a növényekben?
2018. március 1-én számoltunk be róla, hogy nincs katasztrófa a hideg miatt sem a növényállományokban, sem a szántón, sem az ültetvényekben. Az Agrárszektor.hu akkor növényvédelmi szakembereket kérdezett meg arról, mennyire kell megijedni a tavaszi fagyos napoktól. Kujáni Olga, aki Bács-Kiskun megyében leginkább a gyümölcsösökre lát rá, a lapnak elmondta, hogy bár a kajszi és az őszibarack rügyei is kipattantak, láttak már ennél keményebb fagyokból is sikeresen regenerálódó ültetvényeket. "A szőlő tavaly nemcsak kibírta a mínusz 20 fokos hideget, de az alvórügyekből még szebb termést is hozott az átlagnál" - emlékeztet a szakember, akinek véleménye szerint a rovarkártevőkkel azonban komoly gondok lehetnek idén. A témáról a linkre kattintva olvashat bővebben.