A túlpirított kenyér ezért okozhat rákot

A túlságosan megpirított kenyér megégett részeit nem szabad elfogyasztani, mert rákot okozhat - tartja a közvélekedés. Valóban veszélyes az égett részek elfogyasztása?

Bosszantó, mikor a pirítóban hagyott kenyérre már csak az egész házban terjengő, égett szag hívja fel a figyelmet. A megégett részeket nem csak a kellemetlen, keserű íze miatt kaparják le a legtöbben, hanem mert a köztudatban úgy él: rákot okozhat. Valóban veszélyes az elszenesedett részek elfogyasztása? Az Index utánajárt!

Az elmúlt években nemcsak a médiában, a tudományos körökben is sokat foglalkoztak a sütés-főzés során felszabaduló káros anyagok egészségre gyakorolt hatásaival. Az egyik legveszélyesebb anyag az akrilamid lehet, melynek hatásairól az alábbi cikkünkben írtunk!

Krumpli, kávé és a kenyért a fő veszélyforrás

A megégett kenyér veszélyét az akrilamid nevű szerves vegyület jelenti, amely akkor alakul ki, amikor szénhidrát-tartalmú ételt sokáig magas hőfoknak teszünk ki. Mesterségesen is előállítják, többek között festékek, műanyagok és ragasztók alapanyagául szolgál, a szervezetben felhalmozódva azonban komoly veszélyt jelent. Csupán 2002-ben jöttek rá, hogy bizonyos ételek odaégetésével - pontosabban a szénhidráttartalmú ételek tartós, 120-150 fokot meghaladó túlhevítésével - ez a szervezetünkbe is bejuthat. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság állatkísérletekkel bizonyította, hogy az akrilamid génmutációkat és tumorokat okoz. Az egyik fő anyagcseretermék a glicidamid, valószínűleg ez a vegyület okozta a kísérleti egerekben megfigyelt elváltozásokért.

Nem csupán a kellemetlen íze miatt nem tanácsos megenni az odaégett pirítóst
Nem csupán a kellemetlen íze miatt nem tanácsos megenni az odaégett pirítóst

A felnőtteknél a krumpli, kávé, csipszek, kekszek és kenyerek, a gyerekeknél a sült krumpli a legnagyobb beviteli forrás. Teljesen eltüntetni ezekből az ételekből - például a magas hőfokon sütött kenyérből - nem lehet, de védekezhetünk ellene úgy, hogy nem hagyjuk túlzottan megpirulni az élelmiszert, például a krumplit sem sütjük tovább az aranybarnánál.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra