A paleodiéta tudományos kísérletben is bizonyított
Az ősi étrendnek sok egészségi előnye lehet az idősebb nők körébenIgen népszerű mostanában az úgynevezett paleózás, noha a pártolók mellett ellenzői is akadnak bőven. Azt nem lehet kijelenteni, hogy ez lenne a legtökéletesebb diéta, de egy svéd tanulmány alapján úgy tűnik, az idősebb nők esetében valóban segíthet a testsúly csökkentésében, és a diabétesz, illetve a szívbetegségek kockázatainak minimalizálásában.
A két éven át végzett kísérletben 35, a menopauzán már átesett, súlyosan elhízott nő vett részt, akiknek vércukorszintje a teszt végére normális értéket mutatott. A csoport tagjai a napi energiabevitelük 30 százalékát fehérjéből, 30 százalékát szénhidrátból és 40 százalékát zsírokból, többnyire "jóféle" telítetlen zsírokból fedezték. Az értrend halból, tojásból, zöldségből állt, a zsírforrás pedig olíva- és repceolaj illetve avokádó volt. A tejtermékeket, müzliféléket, a sót, a cukrot és a finomított zsírokat teljesen mellőzték. Egyes szakértők szerint ez nem teljesen paleo diéta, inkább egyfajta keveredése a mediterrán étrenddel.

A paleo diéta mégis hatásos?
Barlanglakó őseink nemcsak kedvelték a szénhidrátokat, de legalább annyira szükségük is volt rá, mint ma nekünk. Még akkor is, ha ők nem termesztették, hanem gyűjtögették a cukor és keményítő tartalmú étkeket. Így az az elképzelés, hogy a paleo étrendben csak hús, hal, illetve kevés zöldség és gyümölcs volt, kifejezetten téves. Részletek!
Noha úgy tűnik, a feldolgozott és egyszerű szénhidrátok mellőzése az étrendből hatékonynak bizonyul, a paleo diétával kapcsolatban vannak még fenntartások. Az egyik legnagyobb probléma, hogy a tejtermékek kizárásával a testet jelentős kalcium, D-vitamin és káliumforrástól zárják el. A hüvelyesek és a gabonafélék pedig rengeteg rostot, mangánt, magnéziumot és szelént tartalmaznak, amire a szervezetnek szintén szüksége van.
Forrás: Medline Plus