A háziasszony rémálma: amikor a karácsonyi ebéd után mindenki a WC-t rohamozza...

A karácsonyi menü akkor lesz mindenki számára biztonsággal fogyasztható, ha a bevásárlástól az elkészítésig ügyelünk néhány élelmiszer-biztonsági alapszabályra. Így elkerülhetők az ételmérgezéses, hasmenéses megbetegedések is. Ezúttal tehát a sütés-főzéssel kapcsolatos tudnivalókat ismertetjük öt lépésben.

Kézmosás

Munkakezdés előtt és közben is többször, alaposan mosson kezet! Az ételkészítéshez használt edényeket, eszközöket, élelmiszerrel érintkező felületeket alaposan mossa el, öblítse le. Miért? Mert a gyomorrontást, az ételmérgezést baktériumok, vírusok okozzák. Ezek az ételre szennyezett kézzel, eszközzel, vagy nyersanyaggal kerülnek, melyet a gyakori kézmosással, alapos mosogatással megelőzhetünk.

Hűtés

A romlandó nyersanyagot mindig hűtve tárolja (+5 şC alatt). Hűtőhőmérővel ellenőrizze! A hűtés ugyanis megakadályozza (lassítja) a baktériumok szaporodását. Az ételmérgezés veszélye nő, ha a baktériumok a langyos ételben elszaporodhatnak. Ezt előzi meg a hűtés.

Elkülönítés

A nyers húsokat, zöldségeket és tojást minden más élelmiszer-alapanyagtól, különösen a fogyasztásra már kész ételektől elkülönítve tárolja! A nyers húson és a kicsurgó húslében ugyanis súlyos megbetegedést okozó mikrobák lehetnek, melyek az előkészítés és tárolás során átkerülhetnek a már fogyasztásra kész élelmiszerbe. Kórokozó mikroorganizmusok egyéb tisztítatlan nyersanyagokon, különösen a földdel szennyeződött, esetleg szennyvízzel öntözött zöldségféléken, valamint a tojáson is előfordulhatnak.

Alaposság

Az ételeket alaposan süsse-főzze, hogy a belsejük is forró legyen (75 Celsius-fok felett). Ételhőmérővel ellenőrizhető! Az alapos sütés-főzés ugyanis elpusztítja az egészségre veszélyes kórokozókat. Ehhez szükséges, hogy az étel teljes mennyiségében felforrjon, vagy belső, ún. maghőmérséklete legalább 2 percre elérje a 75 fokot. Az egész baromfi, nagy darabban hőkezelt húsok, a darált húsból készülő, illetve göngyölt húsok belsejének alapos átforrósodása különös figyelmet igényel.

Tárolás

A megmaradt ételt mielőbb hűtse le és tegye hűtőbe. A maradékot fogyasztás előtt mindig forrósítsa át! A készétel szobahőmérsékleten 2-3 óráig, hűtve 1-3 napig tárolható biztonságosan! A készételben baktériumok életben maradhatnak, illetve tárolás közben utólag is szennyeződhet. Az étel felforrósításával a baktériumok, vírusok elpusztíthatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra