Margarin kontra vaj

Az elmúlt év utolsó hónapjaiban újra és újra felcsaptak a margarinellenes hadjárat hullámai.

A média különböző fórumain napvilágot látott, tudományosnak beállított cikkeket nem létező doktorok írták, legalábbis semmilyen úton-módon sem sikerült nyomukra bukkanni - mondta Molnár Kálmán , az Unilever Magyarország Kft. kommunikációs igazgatója. A margarinok hazai forgalmazásában ma piacvezető cég mai sajtótájékoztatóján a szakember hangsúlyozta: a közzétett féligazságok tényekkel cáfolhatók.

A támadások első pontja szerint például a margarin emeli a koleszterinszintet, mert az előállításához szükséges szilárd növényi olajok a szervezetre ártalmas, úgynevezett transzzsírokat is tartalmaznak. Ezen zsírok rendszeres fogyasztása pedig csökkenti a vérben levő jó koleszterint, így növeli az érelmeszesedés kialakulásáért felelős, rossz koleszterin szintjét.

Ezzel az állítással szemben a tény, hogy a margarin előállításában alkalmazható hidrogénezési eljárás nem jelenti feltétlenül, hogy transzzsírsavak keletkeznek, ugyanis sikerült a gyártási technológiát úgy továbbfejleszteni, hogy ezt ki lehessen küszöbölni. Ettől függetlenül, a ma kapható, jó minőségű margarinokba kerülő növényi olajokat már nem hidrogénezik, helyette kemény, a természetben előforduló növényi zsírokat (kókuszzsír, pálmazsír) használnak a kívánt, kenhető állag elérésért. Így mára sikerült a transzzsírsavak arányát 1-2 százalékra vagy ez alá csökkenteni, és ezt az információt bizonyos gyártók a csomagoláson található tápanyagtáblázatban fel is tüntetik termékeiken.

A jó minőségű margarinok transzzsírsav-tartalma alacsony, a WHO által ajánlott 1 százalék alatti, zsírsavösszetételüknek köszönhetően a szív- és érrendszerre kifejezetten jó hatással vannak. A többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó margarinok nem emelik a koleszterinszintet, épp ellenkezőleg: zsírsavösszetételüknek és más összetevőiknek köszönhetően segítenek csökkenteni azt.

A támadások másik pontja szerint a margarinfogyasztók tévednek, amikor azt hiszik, hogy a koleszterin nem szükséges az emberi szervezet működéséhez. Így csupán koleszterinmentessége miatt a margarin nem tekinthető egészséges élelmiszernek.

E kijelentéssel szembe állított tény, hogy bár koleszterinre valóban szüksége van a szervezetnek, mégis a táplálékkal bevitt túlzott mennyiségű koleszterin, valamint telített és transzzsírsavak - amelyek jellemzően olyan állati eredetű élelmiszerekben vannak, amilyen például a vaj is - felboríthatják a védő és az ártó koleszterin egyensúlyát, az utóbbi javára. Ezzel pedig a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata növekszik.

Ez utóbbival kapcsolatban Antal Emese , a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke kijelentette: tiltott élelmiszerek nincsenek, csak betartandó mennyiségek: ezért megfelelő arányban vaj és egyéb állati zsiradékok is fogyaszthatók, azonban ételkészítéshez, kenyérkenéshez a növényi olajokat, margarinokat ajánlott előnyben részesíteni.

Őri Ágnes, az Unilever táplálkozási szakértője elmondta, hogy a margarin 138 éves pályafutása alatt kiállta az idők próbáját, mert nélkülözhetetlen vitaminokat tartalmaz és az egészséges táplálkozás egyik alapja.

Mint magyarázta, a margarin szerkezetét tekintve "víz a zsírban" emulzió, amelynek zsír fázisa keményített növényi zsiradékból, természetes növényi zsírokból és lágy olajok keverékéből áll. Természetes növényi zsírként leggyakrabban kókusz- és pálmazsírt használnak. A termékről tudni érdemes, hogy a margarin szobahőmérsékleten elvárt szilárdságát és kenhetőségét a növényi zsír-olaj arány adja. A zsiradékhoz zsírban oldódó vitaminokat (A, D, E) adnak. Színezésre pedig a természetes eredetű bétakarotint használják.

A margarinok kedvező jellemzőihez tartozik, hogy növényi olajokból készülnek, melyek többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaznak. Az omega-3 zsírsav segíti az erek rugalmasságát, könnyíti a véráramlást. Az omega-6 zsírsav pedig kedvezően hat a vér koleszterinszintjére. Napjainkban már vannak olyan margarinok is, melyek növényi szterin tartalmuknak köszönhetően kifejezetten alkalmasak a koleszterinszint csökkentésére.

A táplálkozási szakemberek ma már az egész világon egyértelműen a növényi eredetű olajok, margarinok használatát javasolják az állati eredetű zsiradékok helyett. A margarinfogyasztás évről évre növekszik a világon: hazánkban 1990-ben még csak 3,8 kilogramm volt az egy főre jutó mennyisége, 1998-ban már 5,8, 2002-ben pedig 6,6 kilogramm.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra