Ezek a leggyakoribb emésztési panaszok (x)

Hasi fájdalom és -görcsök, teltségérzet, puffadás, émelygés - a különböző emésztési panaszok mögött számos ok húzódhat, fontos ezért figyelni a tünetekre.

Május 29-e az egészséges emésztés világnapja, melynek kapcsán a Nemzetközi Gasztroenterológiai Társaság (WGO) minden évben kampányokkal hívja fel a figyelmet az emésztőrendszerünket érintő betegségek megelőzésére és veszélyeire. Idén a társaság a bél mikrobiomjának védelmére fókuszál, vagyis azokra a hasznos baktériumokra, amelyek elengedhetetlenek a szervezetünk egészséges működéséhez. Ha a bélbaktériumok egyensúlya megbomlik, az negatív folyamatok egész láncolatát indíthatja el, így a szervezetünk egészének működésére hatással van. A különböző emésztési zavarokat azonban nemcsak a mikrobiom egészsége, de számos más probléma is kiválthatja.

Mi okozhat emésztési zavarokat?

Legtöbbször az alábbi okok húzódhatnak mögötte:

  • egészségtelen étkezés: zsíros, nehéz ételek fogyasztása, túlevés, illetve az ételek habzsolása;
  • káros szenvedélyek, például dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás;
  • szorongás, stresszes életvitel;
  • bizonyos gyógyszerek (például antibiotikumok) szedése;
  • betegségek: reflux, irritábilis bél szindróma, gyomorfertőzés, pajzsmirigyzavarok;
  • bizonyos emésztési zavarok terhesség alatt is jelentkezhetnek, főleg a hormonális változások, illetve a magzat növekedése miatt.

Ha a felsorolt okok miatt az emésztőrendszerben, illetve a tápcsatorna működésében valamilyen zavar keletkezik, az - a teljesség igénye nélkül - az alábbi tüneteket váltja ki.

A különböző emésztési panaszok mögött számos ok húzódhat, fontos ezért figyelni a tünetekre.
A különböző emésztési panaszok mögött számos ok húzódhat, fontos ezért figyelni a tünetekre. Fotó: Getty Images

Puffadás

Bár a puffadás sok esetben egy kiadósabb ebéd után jelentkezik, valójában nem az elfogyasztott élelmiszer mennyisége, hanem az emésztés során keletkező gázok miatt alakul ki a kellemetlen, feszítő érzés. Okozhatja például az, ha zsíros, nehéz élelmiszereket fogyasztottunk, ezeket ugyanis a szervezetnek hosszabb ideig tart megemészteni, és több gáz termelődik. Felfújhatnak minket a szénsavas üdítőitalok és ásványvizek is. Szinén puffadáshoz vezethet, ha a kelleténél gyorsabban faljuk be az ételt, eközben ugyanis túl sok levegőt nyelünk. Megfigyelték azt is, hogy a rágógumit sokszor használó személyeknél is gyakoribb ez a probléma - ennek az oka szintén az, hogy rágás közben észrevétlenül is több levegőt nyelünk a megszokottnál. A puffadás emellett számos betegség tünete lehet, a refluxtól a laktóz- vagy gluténérzékenységen át a székrekedésig.

Teltségérzet

Ha a kelleténél falánkabbak voltunk, a teltségérzet teljesen természetes, és az emésztéssel együtt lassan magától is csillapodik, illetve a patikákban vény nélkül kapható készítményekkel is enyhíthető. Problémát az jelezhet, ha már kisebb mennyiség elfogyasztása után is azt érezzük, egy szikla van a gyomrunkban. Ez utalhat akár refluxra is. Emiatt, ha a tünet rendszeresen jelentkezik, mindenképpen érdemes konzultálni róla háziorvosunkkal.

Hasi görcsök

Állandó stressz, menstruációs fájdalmak, epebántalmak, vakbélgyulladás - hasi görcsöket rengeteg dolog kiválthat, így talán nincs is olyan ember, aki ne szenvedett volna időnként tőlük. Az éles fájdalmakat általában a hasi régió izmainak, a gyomornak vagy a beleknek az összehúzódásai váltják ki, és nagyon gyakran társulnak hozzá különböző székelési zavarok. A fájdalom erőssége és időtartama nem mindig van összefüggésben a probléma súlyosságával, emiatt az intenzív fájdalommal járó tünetek is gond nélkül elmúlhatnak, de az enyhébb panaszokat sem szabad félvállról venni.

Émelygés/hányinger, hányás

Hányinger is számos dolog miatt alakulhat ki, és nem mindegyik köthető szorosan az emésztéshez. Jelentkezik például a várandósság korai szakaszában, illetve kísérheti a migrént is. Az ételmérgezés egyik jellemző velejárója, ugyanis a szervezetünk ilyen módon próbál minél gyorsabban megszabadulni a betegséget okozó romlott ételtől. De hányingert ugyanúgy kiválthat stressz, szorongás is.

A gyógynövények ereje is segíthet enyhíteni a panaszokat. A felsorolt panaszok közül sokszor jelentkezik több is együtt, így kezelésükhöz is olyan készítményt érdemes választani, amely akár az emésztési zavarok mindegyikét képes enyhíteni. A vény nélkül kapható Iberogast kilenc gyógynövénykivonat hatását ötvözi, így hatékony lehet hasi görcsök, puffadás, émelygés és hányinger esetén egyaránt. A növényi alapú szer hatása régóta jól ismert, Németországban például már több mint 55 éve használják az említett emésztési panaszok enyhítésére. Persze ha a problémák rendszeresen visszatérnek, és Iberogast rendszeres használata mellett sem enyhülnek 1 héten belül, akkor mindenképpen javasolt konzultálni egy orvossal, aki segíthet a helyes diagnózis felállításában.

L.HU.MKT.CC.22.05.2020.2274

Az Iberogast oldatos cseppek vény nélkül kapható gyógyszer.

Forgalmazza: Bayer Hungária Kft. 1123. Budapest Alkotás u. 50.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra