Ez a legegészségtelenebb teaféle

Bár a buboréktea két leggyakoribb alapja, a zöld és a fekete tea önmagukban számos pozitív hatással bírnak szervezetünkre, a hozzájuk kevert ízesítők miatt a kész ital mindennek mondható, csak egészségesnek nem. Mutatjuk, miért érdemes csínján bánni a buborékteázással.

A tajvani eredetű ital több néven is ismerős lehet: itthon leggyakrabban buborékteaként (bubble tea) emlegetik, de bobatea, bobadzsúsz és gyöngytejtea néven is találkozhatunk vele. Tajvanban az 1980-as évek óta népszerű frissítő, bár összetevői (és kalóriaértéke) alapján inkább nevezhető desszertnek, mint szomjoltónak. A buboréktea alapja általában fekete vagy zöld tea, amihez a vásárló ízlése szerint tejet vagy gyümölcsös szirupot kevernek, majd puha, ízesített tápiókagyöngyöket szórnak bele. És bár önmagában a tea és a tápióka sem egészségtelen élelmiszerek, az elkészítési módnak és a rengeteg cukros ízesítőnek köszönhetően a végeredmény egy igazi kalóriabomba lesz: egy adag (kb. 500 ml) buboréktea a választott ízesítéstől függően akár 400-500 kalóriát is rejthet. (Összehasonlításképpen: egy átlagos, normál testsúlyú, aktív életet élő, fiatal felnőtt nő napi ajánlott kalóriabevitele 2000 kcal, egy pohár buboréktea ennek a negyedét teszi ki.)

buboréktea, bobatea, tápiókagyöngy, tea,
A színes, jeges teaitalok igazi cukorbombák. Fotó: Getty Images

Ahogy azt a The Healthy cikkében is írják, a teába kerülő "buborékokat", azaz a tápiókagyöngyöket cukros szirupban karamellizálják, így önmagában az italba kerülő 4 evőkanál gyöngy 160-180 extra kalóriát jelent. Természetesen a különféle ízesítésű szirupok is tele vannak cukorral, így a fekete vagy zöld tea értékes anyagait jócskán elnyomja a rengeteg finomított szénhidrát és felesleges kalória. Épp ezért a dietetikus szakértők semmiképp sem javasolják a buboréktea rendszeres fogyasztását – ha időként mégis fájna rá a fogunk, próbáljuk egészségesebb összetevőkből (például zsírszegény vagy növényi tejből, kevesebb sziruppal) kérni, és a tápiókagyöngyök mennyiségét is limitáljuk. Ha pedig kifejezetten valami tápiókás finomságra vágyunk, készítsünk otthon, egészséges hozzávalókból tápiókapudingot – ehhez receptet ide kattintva találhat cikkünkben.

A fiatalok körében népszerű

A színes, édes, jeges ital itthon elsősorban a fiatalok körében népszerű, ám nem árt a gyerekeket is figyelmeztetni arra, hogy csak mértékkel javasolt fogyasztani a buborékteát. Ha túlzásba esünk, annak akár súlyos következményei is lehetnek: tavaly például egy 14 éves kínai lány került kórházba állandósult gyomorfájással és székrekedéssel. Az orvosok meglepődve figyeltek fel a CT-felvételeken látható közel száz darab apró gömböcskére, melyekről később kiderült, hogy tápiókagyöngyök voltak. A tinédzser ugyanis a panaszokat megelőző napokban nagy mennyiségben fogyasztott buborékteát, az abban lévő gyöngyöket azonban nem tudta megemészteni, így azok felhalmozódtak a gyomrában és a beleiben. Ez azért is fordulhatott elő, mert a tápiókagyöngyöket sokszor különféle adalékanyagokkal teszik még rugalmasabbá, emiatt azonban a megemésztésük nehezebbé válik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra