Elkészítés
A halat lepikkelyezzük, kopoltyúját, belsőségeit, a ponty keserűfogát eltávolítjuk - a tejet, ikrát félretesszük - beirdaljuk, daraboljuk. A ponty fejét hosszában is kettévágjuk (ujjakra vigyázni!)A pikkelyezés után már csínján bánjunk a mosással, öblítéssel. A haldarabokat besózzuk, fél óráig hűvös helyen állni hagyjuk.
A hagymát nagyon apró kockákra szeljük (de nem reszeljük!)Kb. 4 literes lábas aljára terítjük, ráhelyezzük a haldarabokat, beletesszük az ikrát, tejet, az 1-2 fokhagymagerezdet, s annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje, meg még egy keveset. (A "hosszú lé" a jó ízű halászlé egyik legnagyobb ellensége!) Nagy lángon forraljuk, amikor forrni kezd, rászórjuk a "törött" paprikát, s kissé megrázogatjuk. (Csak rázogatni szabad, keverni nem!)A folyamatos forrástól számítva kb. fél óra múlva készre fő. Ne féljünk attól, hogy szétfő (ez ellen szól a besózás is), legföljebb majd óvatosabban szedjük a tányérra, hogy össze ne törjük. Mert ha nem fő elég íz a lébe, ráadásul a paprika is főtelen marad, akkor olyan lesz, mint a bátai "sóba-vízbe krumplileves", ami szintén nem rosz, csak más.
Megkóstoljuk a levét, ha kell utánasózzuk, és forrón, melegen tálaljuk. Bátán előbb tésztát szednek a tányérra, arra levet mernek, s ezt jobban szeretik, mint magát a halat. Azért a pontyot, csukát, harcsát sem a macska eszi meg, azt a tészta után fogyasztják, némi lével meglocsolva. Van, aki késhegynyi őrölt borsot is szór a "hal leviben tésztára".
A bátai Böde határrészen termelt könnyedebb fajta vörös bor illik hozzá, de ha ilyenhez nehéz hozzájutni, megteszi a szekszárdi oportó, zweigelt, sőt rosé is. (Mint köztudott, a bátai hal is háromszor szeret úszni, akár a más vidékről való: a Dunában, a lábasban, és végül a borban.)