Természetes válaszok a stresszkihívásra (x)

Egy friss felmérés szerint a többség a stresszt a mindennapi élet olyan kikerülhetetlen velejárójának tartja, amely kézben tartható, korlátok közé szorítható. A járványhelyzet idején megélt stresszt sokan próbálták természetes eszközökkel kezelni.

Annak, hogy a hazai lakosság életkilátásai jelentősen elmaradnak az európai átlagtól, az egyik fő oka lehet a krónikus stressz. A kutatások egyértelművé teszik, hogy stressz közvetve és közvetlenül is hat az egészségre: hozzájárul a depresszió kialakulását, fokozza a szenvedélybetegségekre való hajlamot, és változatos testi tünetek okozója lehet.

A stressz nem önmagában ártalmas, hanem egy bizonyos szinten felül. Akkor válik kórossá, ha nem vagyunk képesek megbirkózni az erős és/vagy tartós stresszhelyzettel.

Így csökkentik a stressz mértékét a magyarok

Egy friss kutatás eredményei szerint a magyarok közel négytizede (37 százalék) tudatosan próbál a stressz ellen védekezni. Honfitársaink körében a magánélet, a jövő bizonytalansága és mostanában a koronavírus-járvány számít a fő stresszforrásnak. A 39 év alatti felnőttek között a legnagyobb azok aránya (34 százalék), akik szerint lehet tenni a stressz ellen.

A stresszt sokan próbálják természetes eszközökkel kezelni

A stresszcsökkentés konkrét módszerei közül az alvást, a kiegyensúlyozott étkezést és a természetjárást említették a legtöbben, de szerepel a visszatérő válaszok között az ókori Kínából eredő (és ott a testi-lelki egészség védelmére is használt) teázás, illetve a természetes, például gyógynövény-alapú készítmények alkalmazása is. A nők válaszaiban a teázás gyakrabban fordul elő, a gyógynövény tartalmú készítményekhez pedig közel kétszer akkora arányban fordulnak, mint a férfiak, jelentős részben a hangulatjavító, stresszoldó hatás reményében. Érdekesség, hogy - inkább a férfiak között - a szexuális vágyat fokozó hatást is többen említették. A válaszokból kitűnik, hogy a zöld teát többen kedvelik, mint a hagyományos (fekete) teát. Aki a zöld teát választja, azért dönt mellette, mert szerinte egészségesebb (58 százalék), természetes (57 százalék), és jobb az íze (36 százalék).

Segíti a stresszel való megküzdést egy másik, szintén régóta ismert adaptogén hatású gyógynövény, a rózsagyökér. A Rhodiola rosea néven ismert növényről feltételezik, hogy ellenállóbbá tesz a lelki és a fizikai terheléssel szemben.

MAT-HU-2100710 (2021.07.04.)

A cikk támogatója a Magne B

6.

A kutatásról szóló részletes beszámoló elérhető a Magne B

6 weboldaláról ide kattintva .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra