Így bánik el a bőrünkkel a stressz

A stressz számtalan módon kihathat szervezetünk egészségére. Elváltozásokat idézhet elő például a bőrünkön, amely kipattoghat, viszkethet, vagy akár öregebbnek nézhet ki, mint valós korunk indokolná.

Legnagyobb szervünkként a bőr gyakran kerül közvetlenül kapcsolatba a szervezetben keringő stresszhormonokkal, akárcsak a hatásukra meginduló folyamatok következményeivel. Nézzük, hogy a stressz milyen hatással van a bőrünkre, milyen rendellenességet, betegségeket okozhat!

Akné

Milyen természetes módszerek léteznek a pattanások kezelésére? Részletek itt.

A pattanások nemcsak serdülőkorban, hanem felnőttként is megjelenhetnek a bőrünkön, ugyanis a kortizol nevű stresszhormon képes a zsírmirigyek túlhajtására, emiatt pedig pórusainak eltömődhetnek, aminek nyomán gyulladás alakulhat ki. Emellett a stressz növeli a vágyat a cukros, zsíros ételek iránt, márpedig ha ezeket nagyobb mennyiségben fogyasztjuk, akkor meg fog látszani a bőrön is.

Csalánkiütés

Az érzelmi stressz nem csupán az agy működésére lehet kihatással. Előidézhet viszkető bőrpírt is, amely vakarásával ráadásul csak rontunk a helyzeten.

A stressz egyebek mellett a bőr egészségének sem tesz jót
A stressz egyebek mellett a bőr egészségének sem tesz jót

Rosacea

A bőr sokféleképpen reagálhat az érzelmi túlterheltségre. Örökletes hajlam esetén a szervezet sajátos kipirulással, rosaceával is válaszolhat az ártó hatásokra. A főként az arcon jelentkező piros elszíneződés olykor viszket és bizsereg is. Mivel nem gyógyítható, sőt idővel rosszabbodhat, érdemes a megelőzés érdekében kerülni az emocionális stresszt.

Pszoriázis

A stressz ördögi kör az olyan emberek számára, akiknél pikkelysömört vált ki. A stressz hatására megjelenő pszoriázis ugyanis táptalaja a stressznek - olyannyira, hogy a viszketés, az égő érzés és a csúf megjelenés a közösségi kapcsolatokat is képes veszélyeztetni. A kezelésre éppen a stressz mérséklése a legjobb módszer, de ezt olykor könnyebb mondani, mint megvalósítani.

Ekcéma

Az ekcéma az immunegyensúly felborulása miatt kialakuló betegség, a bőr felszínes gyulladása, amely hólyagokat, bőrpírt, duzzanatot, nedvedzést, pörkképződést, hámlást és rendszerint viszketést okoz. A gyulladt bőrfelület dörzsölés és vakarás hatására megvastagszik, a ráncok mentén és a bőrhajlatokban kisebesedik. Az elváltozás a végtagokon a leggyakoribb. Kialakulására külső tényezők is hatással lehetnek, de függ a belső tényezőktől, a szervezet egészségességétől, valamint a pszichés állapottól is. Kialakulásában jellemző ok az állandó stressz, amely lerontja a szervezet ellenállóképességét. Így legkönnyebben a stresszforrásoktól megszabadulva lehet enyhíteni a betegségen. Segíthet továbbá a meditáció, a jóga, a napi legalább 7-8 óra pihentető alvás, illetve a következetes napirend.

Forrás: health.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra