Skizofréniához vezethet a kényszeresség

A kényszerbetegekben nagyobb eséllyel alakulhat ki a skizofrénia - állítja a JAMA Psychiatry szaklapban publikált új dán tanulmány.

Mindez azonban nem kell, hogy aggassza az OCD-pácienseket - állítja a tanulmány egyik ellenőrzője, Dr. Alan Manevitz, a new york-i Lenox Hill Hospirtal klinikai pszichiátere. Elmondása szerint az átlagnépesség 1 százalékát diagnosztizálták skizofréniával, ez az arány a kényszerbetegek között 2 százalékra ugrik. Még a megduplázott kockázattal is riasztó lenne azt mondani, hogy egy kényszerbetegnek nagy esélye van a skizofréniára.

A kényszerbetegség lényege, hogy újra és újra jelentkező kellemetlen képzetek vagy gondolatok mellett állandóan újra jelentkező késztetések vagy cselekedetek vannak jelen. A kényszergondolatokat a betegek kórosnak érzik, szenvedést, szorongást okoznak számukra, s védekezni próbálnak ellenük. Olvassa el a teljes cikket! Mindenesetre már korábbi kutatások is rávilágítottak arra, hogy a skizofrénia és az OCD (Obszesszív-kompulzív zavar) között előfordulhat valamiféle kapcsolat.

Az új tanulmányban az Aarhus Egyetem kutatói 3 millió, 1955 és 2006 között született ember adatait vizsgálták: maguk a megfigyelések 1995 és 2012 között zajlottak. A megfigyeltek közül alig több mint 16200-ban alakult ki skizofrénia , 3 százalékuknak pedig már volt korábban diagnózisa kényszerbetegségről.

Mindez azt sugallja, hogy egy korábbi OCD-diagnózis az élet későbbi szakaszában nagyobb hajlamot mutat a skizofréniára. A vizsgálatok szerint az OCD-vel diagnosztizált szülők gyermekeiben is nagyobb eséllyel alakul ki a skizofrénia. A megfigyelések szerint van átfedés a kényszeresség és a skizofrénia között, de nem annyi, hogy ezeket össze lehessen vonni egy diagnózissá. A kutatók szerint további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy megállapíthassák: mely genetikai és környezeti kockázati tényezők egyeznek a két diagnosis esetében.

A kényszerbetegekben nagyobb eséllyel alakulhat ki a skizofrénia

Egyes szakértők azonban más véleményen vannak. Dr. Aaron Pinkhasov, a Winthrop University Hospital viselkedésegészségügyi osztályvezetője például rámutat: a tanulmány csak olyan páciensekkel foglalkozik, akik már átestek pszichiátriai kezelésen. Háziorvosok is kezelik a kényszerbetegre alkalmazni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra