Önsértések és gyógyítás: hagyni kell a falcolást?

Közismert, hogy a pszichés betegek olykor hajlamosak fizikai sérüléseket okozni maguknak, hogy ezzel időlegesen enyhítsék az elviselhetetlenségig fokozódó feszültségüket. Orvosok most arról vitatkoznak, hogy mi okozza a nagyobb kárt, a fizikai sérülések megakadályozása vagy azok tudomásulvétele kontrollált körülmények között.

Az egészségügyi szakemberek a jelenlegi gyakorlat szerint igyekeznek megállítani a betegeket, ha szándékosan kárt akarnak okozni maguknak. Számtalan olyan eset ismert, amikor a pszichés problémákkal küzdő betegek (különösen fiatalok) összevagdossák magukat, (a börtönszlengből elterjedt elnevezéssel) falcolnak . Hogy mit lehet ezzel kezdeni, arról a Journal of Medical Ethics két cikket is közölt.

pszicho
A belső feszültség olykor elviselhetetlen. A fizikaifájdalommérsékli a lelki kínokat

Az egyikben Patrick J. Sullivan, a Manchesteri Egyetem kutatója azt állította, hogy ha lehetővé teszik a betegeknek enyhe sérülések okozását önmagukon, az talán kevésbé konfrontatív, több tiszteletet mutató gyakorlat, és végső soron hatékonyabb, mint a jelenleg szabványos módszerek. Sullivan azt állítja, hogy a korlátozás fokozhatja a betegek tehetetlenségérzését , és súlyosbítja a már meglévő problémákat.

A cikket kísérő szerkesztőségi jegyzetben Hanna Pickard, a Birminghami Egyetem és Steve Pearce, az Oxfordi Egészségügyi Alapítvány kutató viszont azt állították, hogy Sullivan javaslata túlzottan kockázatos és valószínűleg lehetetlen megvalósítani fekvőbetegek esetében.

Sullivan a MedPage orvosi portálnak: "Vannak emberek, akiknek önkárosítás az érzelmekkel (túlnyomóan szorongással) való megbirkózás eszköze. Ha az ilyen személyeket megakadályozzák benne, hogy fizikai sérülést okozzanak maguknak, az megnövelheti a szorongást , s azzal az eredménnyel jár, hogy nyomasztóvá válik bennük a vágy az önsértés iránt. Ez pedig szélsőséges kísérletekhez vezethet az önmagukban való kártételben."

Ráadásul a beavatkozások mindig agresszív események a beteg számára, ahogy a folyamatos megfigyelésüket is akként értékelik. Az erőszakkal való megállításuk helyett ezért alternatívákat kell kínálni nekik a viselkedésük enyhítésére. Például steril vágóeszközöket kellene adni neki, jobb oktatásban kellene részesíteni őket arról, hogy miként kerülhetik el a vérmérgezést , s terápiás segítséget kellene nyújtani nekik, hogy megértsék, hogyan birkózhatnak meg a viselkedésükkel.

Hasonló lehet ez az eljárás a kábítószerfüggőknél alkalmazottal, akik számára ártalomminimalizálás már elfogadott gyakorlat. Bizonyos helyzetekben a droghasználók számára tiszta tűkkel és biztonságos környezetben lehetőséget teremtenek a szer beadására, hogy csökkentsék a rövid távú egészségügyi kockázatokat, miközben a kezelésekkel elérhetők a háttérben meghúzódó problémák.

A pica az egyik legkülönlegesebb étkezési zavar: a beteg olyan dolgokat kíván, melyeknek semmilyen tápértéke nincs, sőt akár a halálához is vezethetnek. Mi okozza, hogy valaki földet vagy vattát eszik, és miért van a picától szenvedő életveszélyben? Részletek!

Ugyanakkor maga Sullivan is elismeri, hogy ennek az eljárásnak vannak kockázatai például az öngyilkossági hajlamot mutatóknál. Illetve azok is, amelyeket Pickard és Pearce megfogalmazott. Így például egy ilyen gyakorlatnak nem biztos, hogy pozitív hatása lenne más betegekre és a kórházi személyzetre, pedig a haszonnak mindig nagyobbnak kell lennie, mint a kárnak. Ha ugyanis ezt a viselkedést szabadjára engedik, könnyen elterjedhet a kórházi közösségben vagy baráti társaságokban, a közösségi médiában. Sőt úgy vélik, hogy Sullivan nem fontolta meg alaposan, hogy az ártalomminimalizálás hogyan hathat az alacsony önértékelésű, negatív alaphiedelmekkel küzdő és szégyentől, öngyűlölettől szenvedő emberekre. "Más szavakkal, a megkönnyített önsértés a betegeknek olyan üzenetet közvetíthet: Nem fogjuk megakadályozni, hogy bántod magad, mert nem éri meg" - írták. Ráadásul ezek az emberek nem kapnak egyértelmű üzenetet, hogy próbáljanak meg felhagyni e káros függőséggel.

Sullivan a kritikák ellenére úgy gondolja, hogy habár az ártalomminimalizálás bevezetése minden bizonnyal nehézségeket okoz a gyakorlatban - elsősorban a jogi és szakmai következményeket kell tisztázni -, de klinikailag és erkölcsileg indokolt lehet bizonyos helyzetekben.

Feltehetően a jelenleg alkalmazott gyakorlat megváltoztatásához még hosszas viták vezethetnek csak el.

Forrás: MedPage

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra