Meggyógyíthatók a kényszerbetegségek

A mély agyi stimulációról már korábban tudni lehetett, hogy segít a súlyos kényszerbetegeknek. A legújabb kutatás most ennek okára is választ adott.

A februári internetes kiadásában közzétett holland kutatás azt mutatta, hogy az eljárás lényegében helyreállítja a normális működést a nucleus accumbens nevű agyi területen. A nucleus accumbens egy nagyobb agyi hálózat részét képezi, magyarázta a kutatást vezető dr. Martijn Figee. Ez a hálózat a motivációban és a jutalom feldolgozásában játszik szerepet. Működése kényszerbetegség esetén felborul, és valószínűleg ez magyarázza azt, hogy patológiás viselkedéseket végeznek az egészséges viselkedések kárára. A kényszerbetegség tehát tulajdonképpen az agy hibás "huzalozásának" eredménye.

Az Amszterdami Akadémiai Kórház kutatói 16 kényszerbeteg és 13 egészséges kontroll személynek ültettek be elektródákat a nucleus accumbens területre. Ezután funkcionális MR-vizsgálatokon estek át, miközben olyan feladatokat végeztek, melyek során a jutalmat kell előrevetíteni (ez a tevékenység kiválthatja a kényszerbetegséget). A mélyagyi stimuláció következtében a kényszerbetegség tünetei átlagosan 50 százalékkal enyhültek, mialatt az agyi aktivitás (nem csak a nucleus accumbensben, hanem a nagyobb agyi hálózatban is) normalizálódott.

"Ez azt is megmagyarázhatja, miért tapasztalnak a mélyagyi stimulációban részesült betegek nagyon gyors változásokat a motivációs és viselkedési zavarok hosszú sorában" - mondta Figee. "Ez klinikailag azért jelentős, mert arra utal, hogy a mélyagyi stimuláció más rendellenességeken is segíthet, amelyek hasonló hálózati zavarokból erednek, így például a függőségen vagy az étkezési zavarokon is."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra