Így segítsünk, ha valakinek pánikrohama van

Külső szemlélőként végignézni egy pánikrohamot nagyon ijesztő. Sokan teljesen tehetetlennek érzik magukat ilyenkor, ezért nem árt, ha tisztában vagyunk vele, hogyan kell reagálni.

Ijesztő tünetekkel jelentkezhet

Rettegés, légszomj, zavarodottság, félelem, remegés - a pánikroham külső jelei sokak számára valamilyen életveszélyes helyzet benyomását keltik. Mivel a rohamok sokkal több embert érintenek, mint gondolnánk, érdemes felkészülni rá, hogy egyszer mi is találkozunk valakivel, aki a szemünk előtt megy keresztül rajta.

Így segítsünk, ha valakinek a közelünkben pánikrohama van
A pánikroham szinte a semmiből érkezik

A pánikroham általában hirtelen, a semmiből jelentkezik, nincs semmilyen előjele, konkrét, látható kiváltó oka - ez különbözteti meg a szorongásos rohamtól , amely esetében valamilyen konkrét fóbia, félelem a magasságtól, pókoktól, kígyóktól váltja ki a rohamot. A fizikai tünetek viszont elég hasonlóak.

Általában 20 percig tart

Pánikroham során a szívverés felgyorsul , a fül csengeni kezd, ájulás, az erő elvesztése következik be. Tapasztalható zsibbadás, remegés a kezekben és az ujjakban, izzadás, vagy hidegrázás, hirtelen elgyengülés, hányinger. Kontrollvesztés-érzés következik be, a mellkas szorít és fáj, nehézzé, kapkodóvá válik a légzés, fuldoklás is bekövetkezhet, és a rohamot elszenvedőnek halálfélelme is lehet, vagy elöntheti egyfajta nyomasztó és rémisztő világvége-érzés. Egy pánikroham általában körülbelül 20 percig tart, és az első tíz perc a súlyosabb része.

Ha olyasvalakivel találkozunk, akinek rohama van:

  • maradjunk csendben, ne próbáljuk nyugtatgatni felesleges jó tanácsokkal ("nyugi, ez csak a fejedben van, mindjárt elmúlik" - és hasonlók), mert nem segítünk vele
  • vizezzünk be egy törölközőt, és szorítsuk a tarkójára, homlokára
  • fogjuk meg a kezét, tegyük a kezünket a vállára, és sugározzunk nyugalmat
  • mondjuk meg neki, hogy csendben mellette maradunk, míg jobban nem lesz
  • ajánljunk fel egy pohár vizet
  • maradjunk nyugodtak
  • várjunk vele legalább 20 percet, míg jobban nem lesz

Forrás: blogs.webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra