Akikre nehezen talál rá a boldogság

A depresszió egyike a legismertebb mentális eredetű betegségeknek. A hétköznapokban használt depresszió kifejezés azonban nem fedi a pszichológiai gyakorlatban használatos fogalmat.

Mi is az a depresszió?

A depresszió a hangulatzavarok közé sorolható, jellegzetesen elkülöníthető érzelmi, gondolkodási, motivációs, viselkedéses és testi tünetek jellemzik. Megjelenhet önmagában is, illetve a mániás-depresszív kórkép részeként. Tünetei közül a legismertebbek az érzelmi tünetek, a depressziósok többsége érzelmileg rendkívül lehangolt, ürességet érez. Ennek hatására társas kapcsolataik általában megromlanak. Gondolkodásukra jellemző, hogy negatív véleménnyel vannak önmagukról, az őket érő élményekről és jövőjükről. A halál témája sokat foglalkoztatja őket, ezért néhányuk öngyilkosságot is megkísérel. A motivációs, viselkedéses tünetek részét képezi, hogy a betegnek "nincs kedve semmihez", legszívesebben egész nap csak feküdne. Testi tünet lehet a depressziót kísérő fejfájás, emésztési zavarok, kellemetlen mellkasi szorítás. Az ilyen betegek leggyakrabban alvászavarra panaszkodnak.

A depresszió háttere

A depresszió hátterében sokszor genetikai okok húzódnak meg, de több pszichológiai elmélet is igyekszik megmagyarázni. A pszichoanalízis szerint a gyászreakció és a depresszió között felfedezhető nagyfokú hasonlóság nem véletlen. A depresszió e szerint képzelt vagy valós veszteség hatására alakul ki, alapja a személy önmaga ellen irányuló haragja, gyűlölete, ami a gyász folytatásaként jelenhet meg.

A viselkedéses magyarázat szerint a depresszió tanult tehetetlenség eredménye. Ez azt jelenti, hogy a személy élete során azt tanulja meg, hogy semmit nem tud tenni a számára kellemetlen események ellen, ezért beletörődik azokba.

A gondolkodási jellegzetességeket alapul vevő magyarázat szerint a depresszió hátterében a nem megfelelő attitűdök állnak, pl. hogy valaki a kudarcokat úgy éli meg, hogy emiatt a számára fontos emberek elutasítják. Az ilyen hozzáállás miatt, később gondolkodási hibák alakulhatnak ki, ahonnan már egyenes út vezet a depresszióhoz. A gondolkodási hibák közé tartozik például a negatív események felnagyítása vagy a túláltalánosítás. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a beteg, egy egészséges ember számára jelentéktelennek tűnő eseményből is túlzott következtetéseket von le. A negatív gondolatok a depressziós emberben szinte megállíthatatlanul bukkannak fel újra és újra. "Rossz ember vagyok, mindenki utál, alkalmatlan vagyok mindenre" - ezek lehetnek egy depressziós ember mindennapi gondolatai.

A betegség felismerése, mérése

A klinikai gyakorlatban a leggyakrabban használt depressziómérő eszköz a Beck-teszt, amelynek rövidített formája itt megtalálható. Ezen teszt csoportosított állításokat tartalmaz. Összesen 21 csoport van, melyek mindegyike négy állítást tartalmaz. Ezek közül kell kiválasztani a személynek a rá leginkább jellemzőt. A csoportosított állítások mind az érzelmi, mind a gondolkodási, mind pedig a viselkedéses tüneteket lefedik. A csoportosított állítások egyike az étvággyal, másika a fáradtság érzésével, megint másika a társas kapcsolatok minőségével foglalkozik. Kiértékelése roppant egyszerű, a válaszok összpontszáma jelzi a depresszió mértékét.

Fontos megjegyezni, hogy a depresszió felismerésére számos tesztlehetőséget ad, így a leggyakrabban használt személyiségtesztek is, mint például a Rorschach-teszt. Ez is mutatja, hogy a kórkép sajnos igen gyakori, és a viszonylag magas öngyilkossági kockázata miatt nagyfokú odafigyelést igényel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra