A tartós magány ezért veszélyes a középkorúakra

Egy friss kutatás összefüggést talált a középkorban megtapasztalt tartós magány és a demencia, valamint az Alzheimer-kór emelkedett rizikója között. Ugyanakkor a kutatók szerint a karantén idején átélt átmeneti magány jó hatással is lehet a kognitív képességeinkre.

Bár a magányt önmagában nem tekintjük betegségnek, számos tudományos kutatás alátámasztotta már, milyen pusztító hatással lehet a szervezetre, ha valaki tartósan egyedül érzi magát. Növeli az alvászavarok és a depressziós tünetek kockázatát, rossz hatással van a kognitív képességekre, sőt hosszú távon a stroke rizikóját is megemeli. A MedicalXpress oldal beszámolója szerint pedig a kutatók újabb bizonyítékot találtak arra, hogy a magány miként károsítja az egészségünket: nagyobb valószínűséggel alakul ki időskori demencia vagy Alzheimer-kór azoknál az embereknél, akik 45-64 éves koruk között tartós magányban élnek.

magány demencia Alzheimer-kór kognitív képesség agy psziché
A tartós egyedüllét kifejezetten káros lehet a középkorúak kognitív képességeire. Fotó: Getty Images

A Bostoni Egyetem Orvostudományi Karának szakértői azt vizsgálták, hogy az átmeneti és a tartós magány milyen kapcsolatba hozható a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásával. Ennek érdekében a kutatók a Framingham Heart Study nevű felmérésben részt vevő, szellemileg egészséges felnőttek adatait elemezték. Az életkor, a nem, az iskolai végzettség, a társadalmi kapcsolatok, az általános egészségi állapot, az egyedül élés, valamint a genetikai kockázatok figyelembevételével végül megállapították, hogy a középkorban átélt tartós magány növelte a demencia és az Alzheimer-kór kockázatát. Ugyanakkor nagyon érdekes, hogy a tanulmány szerint az átmeneti magányt megélők, majd abból kilábalók esetében alacsonyabb volt ezeknek a mentális zavaroknak a rizikója, mint azoknál, akik soha nem éltek magányban.

"A tartós magány egyértelmű veszélyt jelent az agy egészségére, a kedvezőtlen élettapasztalatok után kialakuló pszichés rugalmasság azonban magyarázatként szolgálhat arra, miért jelent előnyt az átmeneti magány a demencia kialakulásával szemben" - nyilatkozta Wendy Qiu pszichiátriaprofesszor, a The Journal of the Alzheimer's Association című szaklapban közzétett tanulmány társszerzője. Az eredmények különösen biztatók annak fényében, hogy a jelenlegi pandémia idején sokan megtapasztalhatják az átmeneti magány érzését, ám ha megfelelő megküzdési mechanizmust alakítanak ki, és sikerül ezen túljutniuk, azzal sokat tehetnek kognitív egészségük megőrzése érdekében.

A demencia előtt 6 évvel már számos tünet hívhatja fel a figyelmet a szellemi hanyatlásra. Kattintson a részletekért!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra