Eljött a négynapos munkahét ideje?
Egyre több tanulmány szerint kellene kevesebbet dolgoznunk, mert azzal mindenki jól járna, javulna a termelékenység, a munkatempó és a munkavállalók egészségi állapota.
h i r d e t é s
Mi lenne, ha a hétvégék többsége három, vagy inkább négynapos lenne, azaz már csütörtökön vagy pénteken elkezdődnének? Mi lenne, ha a hét nagyobb részét nem a munkának, hanem más tevékenységeknek szentelhetnénk? - idézi David Spencer, a leeds-i egyetem közgazdászprofesszorának friss írását összeállításában a hvg.hu.
A sok munka megbetegít
Az utóbbi időben egyre több tanulmány számszerűsíti azt, hogy a hosszabb munkaidő növeli a társadalom terheit. A Lancet című brit orvosi lap nemrég közölte azt a kutatást, amelynek eredményei szerint a heti 55 órát (azaz napi 11 órát) dolgozók az átlagosnál 33 százalékkal nagyobb kockázattal kapnak stroke-ot, és 13 százalékkal nagyobb valószínűséggel vannak kitéve szívkoszorúér-betegségeknek. Ugyanitt egy másik tanulmány azt bizonyította, hogy az 55 órás munkahét az alacsonyabb jövedelmű állásokban nagy arányban vezet kettes típusú cukorbetegséghez, és a sort nagyon hosszasan lehetne folytatni arról, hogy a hosszabb munkaidő milyen egészségkárosodásokat okoz.Feleslegesen stresszelnek
Becslések szerint csak a stressz okozta egészségügyi problémák évente 300 milliárd dollárba kerülnek az amerikai cégeknek, a hosszabb munkaidő pedig egyértelműen növeli a stresszt, mégpedig teljesen feleslegesen. A Bostoni Egyetem professzora, Erin Reid ugyanis nemrég egy tanácsadócégnél végzett felmérést, amely egyértelműen bizonyította, hogy a főnökök nem tudtak különbséget tenni a heti 80 órát ténylegesen ledolgozó alkalmazottak és azok között, akik csak úgy tettek, mintha annyit dolgoztak volna.
A kipihent dolgozó a munkában is jobban teljesít
A kipihent dolgozó a jó dolgozó
A rövidebb munkahét esetén a dolgozók kipihentebbek, kiegyensúlyozottabbak lesznek, mert lesz idejük és energiájuk a családjukkal, hobbijukkal törődni, foglalkozni.Az ötnapos munkahét gyakrabban jár együtt túlhajszolt, kiégett alkalmazottakkal, márpedig a stressz óriási egészségügyi kiadásokat - betegszabadság, helyettesítés, gyógyszerkiadások - generál. Kiegyensúlyozottabb munkavállaló pedig kisebb eséllyel is betegszik meg - ritkábban fordul elő az, mint az ötnapos munkahéten sok helyen jellemző dolog, hogy ebédidőben vagy munkaidő vége felé lépnek le a beteg alkalmazottak az orvost meglátogatni.
A kipihent dolgozó a kreatív dolgozó, erre rájöttek persze egy ideje, főként szellemi munkakörökben fontos ez, és főként nagyvállalatok már ügyelnek arra is, hogy a munkaalkoholistákat arra szorítsák, pihenjenek, lépjenek ki a munkahelyi mókuskerékből.
A munka beszivárgása a magánéletbe károkat okozhat. Akik munkahelyi telefonjukat, számítógépüket munkaidőn kívül is rendszeresen használják, több egészségügyi problémától és társas konfliktustól szenvednek. Erről bővebben itt olvashat >>
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!