Elég lenne heti négy napot dolgozni?

Minden szempontból biztató eredményeket hozott egy négy évig tartó kísérlet Izlandon, aminek során az ország munkavállalóinak egy százaléka heti öt helyett csupán négy napot dolgozott, de ugyanazért a fizetésért.

"A heti 40 órás munkahét elavult dolognak számít" - részletek itt .

A kísérletben a reykjavíki önkormányzat és a nemzeti kormányzat összesen 2500 közalkalmazottja vehetett részt 2015 és 2019 között, beleértve például óvodai dolgozókat, hivatalnokokat és egészségügyi dolgozókat egyaránt. Ez a szigetország munkaképes korú lakosságának mintegy egy százalékát jelenti. A résztvevők a korábbival azonos bérezés mellett folytathatták munkájukat, 40 óra helyett azonban immár csupán 35 vagy 36 órát dolgoztak egy héten.

A négynapos munkahét csökkentheti a munkahelyi stressz és kiégés kockázatát
A négynapos munkahét csökkentheti a munkahelyi stressz és kiégés kockázatát. Fotó: Getty Images

A kísérlet eredményeiről a napokban közölt részletes beszámolót a brit Autonomy és az izlandi Association for Sustainable Democracy (Alda). Elemzésük szerint a csökkentett munkaóraszám nemcsak nem rontotta az érintett munkahelyek produktivitását, de volt, ahol még javulást is előidézett. Mindez szoros összefüggésben állhat a változtatás munkavállalókra kifejtett hatásaival. A résztvevők ugyanis arról számoltak be, hogy kevésbé érezték magukon a stressz és a kiégés jeleit, valamint optimálisabbá vált a munka és magánélet közötti egyensúly az életükben.

"Tanulmányunk azt mutatja, hogy a világ valaha volt legnagyobb kísérlete a rövidebb munkahétről az állami szektorban minden szempontból átütő sikert hozott. Egyben arra utal, hogy az állami szektor megérett arra, hogy a rövidebb munkahét úttörője legyen - és ez más kormányok számára is hasznos lecke lehet" - hangsúlyozta Will Stronge, az Autonomy kutatási igazgatója. A kísérlet olyan jól sült el, hogy azóta Izlandon a munkavállalók 86 százaléka már vagy átállt a rövidebb idejű munkavégzésre, vagy legalább is jogosulttá vált rá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra