Négy buborékban élünk
A személyes tér különböző fajtáiGyerekkorunkban alakul ki az a négy, különböző méretű buborék, amelybe családunkat, barátainkat, végül az idegeneket is beengedjük. 45 centinél közelebb csak azok jöhetnek, akiket igazán szeretünk.

Gyerekkorunkban alakulnak ki a buborékok
Legalább is ezek az átlagos személyes terek egy átlagos amerikainak. Ralph Adolphs, a Kaliforniai Műszaki Egyetem pszichológusa szerint azonban nem szabad elfelejteni, hogy ezek kultúránként és személyenként nagyon eltérőek lehetnek.Hogyan alakulnak ki azonban ezek a személyes terek? Adolphs szerint 3-4 éves korunk körül kezdjük fejleszteni a személyes tér érzékét, és a buborékok méretei kamaszkorban betonozódnak be. Adolphs és munkatársai 2009-ben a Nature szakfolyóiratban publikált kutatásukban arról számoltak be, hogy a buborékokat a félelmet befolyásoló agyi terület, az amygdala hozza létre és ellenőrzi.
A metróban személytelenítünk
"Ha valaki átlépi egy ember személyes terét, az amygdala aktiválódik" - magyarázta a kutató. "Valószínűleg ezt tükrözi az erős érzelmi reakció, amit akkor mutatunk, amikor valaki túl közel lép hozzánk. Ezt egy olyan beteg vizsgálatával sikerült meghatároznunk, akinek léziók alakultak ki ezen az agyi területen, ezért gyakorlatilag nem rendelkezett személyes térrel, bármilyen közel léptek hozzá mások, egyáltalán nem zavarta."A szakértő azt is hozzátette, hogy az amygdala rendellenes fejlődése magyarázhatja például azt, miért tapasztalnak az autisták nehézségeket a normális szociális távolság kialakításában más emberekkel.
Előfordulnak azonban olyan esetek, amikor nem kerülhetjük el a személyes terünk megzavarását. Ilyen például a metrókocsi. Mit tehetünk? Robert Sommer pszichológus szerint ilyenkor átmenetileg személytelenítjük a körülöttünk állókat, kerüljük a szemkontaktust, és úgy teszünk, mintha élettelenek lennének egészen addig, amíg nem találunk menekülési lehetőséget. Végül is semmi kényelmetlen nincs abban, ha néhány centiméterre állunk egy faltól