Koronavírus: most még nehezebb lehet a gyász

Így könnyíthetünk gyászunkon ebben az embert próbáló időszakban.

A gyász természetes reakció egy szerettünk elvesztésére, és önmagában is embert próbáló időszak, de a mostani vírushelyzetben minden eddiginél nehezebb lehet. Bármi legyen is szerettünk elvesztésének oka - koronavírus vagy más betegség -, már az megviselhet minket lelkileg, hogy talán nem tudunk tőle elbúcsúzni. Úgy, ahogyan mi szeretnénk, és úgy, ahogyan ő megérdemelné.

A vírushelyzetben még nehezebb lehet a gyász.
A vírushelyzetben még nehezebb lehet a gyász. Fotó: Getty Images

"Nagy a családunk, és amikor a nagyi márciusban elhunyt, mindannyian szerettünk volna ott lenni vele. De nem mehettünk be a kórházba, nem búcsúzhattunk el tőle. Számomra az a legnehezebb az egészben, hogy még egyszer, utoljára nem találkozhatott velünk, pedig nagyon megérdemelte volna" - mondta egy Emma nevű nő a metro.co.uk -nak.

Sokakat a búcsún, illetve annak hiányán kívül az is megvisel, hogy a haláleset után nem virraszthat együtt az egész család - mert különböző háztartásokban élnek -, illetve, hogy a temetésen sem lehet ott mindenki. Ettől feldúltnak, dühösnek érezhetik magukat.

Mi segíthet?

A halál tabu volt, most közel jött hozzánk A szerettünk elvesztésének feldolgozása életünk egyik legnehezebb feladata, a koronavírus-járvány idején pedig, ha lehet, még embert próbálóbb. Új ajánlások vonatkoznak a temetések lebonyolítására, jobban kell figyelni a sírok látogatásánál, és ott van a gyász, amely a karantén miatt fájóan magányossá vált. A halál sajnos még mindig tabutémának számít, ám a jelenlegi helyzetben fontos beszélni egyes vonatkozásairól, hiszen a pandémia ezeket is alapjaiban változtatta meg. Szakértőket kérdeztünk.

Próbáljuk tudatosítani magunkban, hogy ez a helyzet nem a mi hibánk, nem mi irányítjuk a körülményeket, illetve, hogy teljesen normális, ha ezekre a megváltozott körülményekre szélsőséges érzelmekkel reagálunk - írja a mariecurie.org .

Ha nem lehetünk együtt a szeretteinkkel, a temetés előtt vagy után sem, próbáljunk más alternatívákat keresni, hogy beszélgethessünk és támogassuk egymást. Hívjuk fel őket telefonon, vagy teremtsünk lehetőséget videóhívásokkal arra, hogy ne csak halljuk, hanem lássuk is egymást. A kisírt szemek ilyenkor mindenkinél természetesek, sőt, kimondottan fontos, hogy ne tartsuk vissza a könnyeinket. A sírás ugyanis jó hatással lehet egészségünkre és lelkiállapotunkra: ezáltal csökkenthetjük a stresszt, és könnyebb lesz megnyugodni.

Emlékezés és odafigyelés

Az emlékezés is segíthet könnyebben megbirkózni a gyásszal . Van, aki gyertyát gyújt, más régi fotókat nézeget. Megint más fát ültet a kertjében a megboldogult emlékére, vagy búcsúlevelet ír neki, amit aztán szélnek ereszt egy léggömbben. Bár az evés és alvás mellékessé válhat a veszteség utáni fájdalom miatt, a szakértők azt javasolják, hogy próbáljunk a saját szükségleteinkre is odafigyelni. Hiszen az egészséges étkezés megtartása és az éjszakánkénti 7-8 óra alvás elegendő energiát adhat, hogy kicsit könnyebb legyen végigcsinálni az előttünk álló időszakot.

Ha esetleg úgy érezzük, nem akarunk a saját gyászunkról beszélni, mert most mindenkinek megvan a maga problémája, és a mi érzéseink nem lényegesek, ne feledjük: az érzéseink nagyon is jogosak és fontosak. Nyíljunk meg rokonaink, barátaink előtt, és beszélgessünk őszintén - legalább telefonon, vagy egy videóhívásban. Utána egész biztosan könnyebb lesz!

Gyógyító tevepisi, csodamatrac és orrfertőtlenítő kokain - a koronavírus elleni legnevetségesebb csodaszerekről az nlc.hu írt összefoglaló cikket, ide kattintva elolvashatja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra