Kiderült, mennyire ismerjünk önmagunkat

Eddig a pszichológusok is úgy gondolták, hogy kívülállók jobban meg tudnak minket ítélni, mint mi saját magunkat. Egy friss kutatás viszont épp ennek az ellenkezőjét mutatta ki.

Saját magunkat általában kevésbé tudjuk pontosan megítélni, és elfogultak lehetünk magunkkal szemben. Épp ezért talán szerencsésebb, ha másokat kérünk meg arra, mondjanak őszinte véleményt rólunk - hangoztatták gyakran pszichológusok is. Eddig.

Légy a pszichológusod, ismerkedj meg az árnyékoddal! Megismerhetjük-e magunkat egy ötezer éves személyiségtipológiából? Meglepően érvényes, de vigyázat! Általában minden ember kevert típusú. Vajon fölismerjük-e, melyek a rejtett, s melyek fő vonásaink? Kattintson !

Egy friss kutatás eredményei miatt viszont fordulhat a kocka: a tudományos munkát jegyző kutatók azt állítják, mi tudjuk a legjobban megítélni saját személyiségünket (jóval pontosabban, mint amilyennek mások látnak minket), illetve néhány vonást tekintve valamivel negatívabban vélekedünk saját magunkról, mint amit mások mondanak rólunk.

Így ítéljük meg saját magunkat

A tudósok több mint 150 korábbi személyiséggel kapcsolatos kutatás mintáit nézték át, eredményeik ezeknek az elemzésére épült. A szakértők azt vizsgálták, hogyan nyilatkoztak az egyes alanyok a saját személyiségükről, azzal összevetve, ahogyan mások jellemezték őket. Általánosságban arra jöttek rá, hogy az emberek alapvetően nem valószínű, hogy jobban túlértékelnék saját magukat, mint amennyire hajlamos lehet erre például a családjuk, néhány barátjuk vagy kollégájuk.

Kritikusabbak vagyunk magunkkal szemben, mint azt korábban hitték
Kritikusabbak vagyunk magunkkal szemben, mint azt korábban hitték

A Big Five személyiségmodellből ismert öt személyiségjegyet tekintve - érzelmi stabilitás, barátságosság, lelkiismeretesség, extraverzió, kultúra/intellektus - általában nagyon hasonlóan értékelték magukat, mint a társaik, sőt, önmagukra nézve valamelyest negatívabb eredmények is születtek, például a lelkiismeretesség és az érzelmi stabilitás értékelésekor.

Az alanyok talán egy dologban voltak egy kicsit részrehajlóak saját magukkal szemben: a kutatók megfigyelték, hogy saját magukat általában nyitottabbaknak látták, mint amennyire a kívülállók gondolták róluk.

De ennek a tudósok szerint egyszerű oka lehet: a nyitottság ugyanis olyan dolog, ami nem feltétlenül látszik rajtunk. Ezért nem is derül ki, csak ha néha beszélünk róla a családunk, barátaink, kollégáink előtt, vagy olyan beszélgetésekben nyilvánulunk meg olyan módon, hogy ez egyértelműen kiderül.

Forrás: Time

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatar kialakulása sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Az előrejelzések szerint a szerdai napot kettős fronthatás dominálja majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra