Jaj, már megint mindenki engem bámul!

Az emberek gyakran hiszik azt, hogy bámulják őket - még akkor is, amikor valójában nem. Ausztrál kutatók azt állítják, hogy amikor valakinek kétségei vannak efelől, az agya nagyobb valószínűséggel mondja azt, hogy valaki bámulja.

"A tekintet észlelése, vagyis annak képessége, hogy eldöntsük, mit néz a másik személy, olyan társadalmi kapaszkodó, amit az emberek természetesnek vesznek" - magyarázza Colin Clifford , az egyetem pszichológia tanszékének professzora. "Természetesnek tűnhet, hogy eldöntjük, vajon más emberek néznek-e bennünket, valójában azonban ez nem is olyan egyszerű: agyunknak nagyon sok a dolga a háttérben."

Ahhoz, hogy eldöntsük, néznek-e bennünket, meg kell figyelnünk a másik ember szemének és fejének állását. Ezek a vizuális jelzések aztán továbbítódnak az agyba, ahol a felelős agyi területek feldolgozzák az információkat. Az agy azonban nem csupán passzívan fogad információkat a szemünktől. Az egyetem kutatása szerint amikor az embereknek csak korlátozott vizuális információk állnak rendelkezésükre, például sötét van, vagy a másik napszemüveget visel, az agy az alapján kalkulál, amit "tud".

Kísérletükben a kutatók arcokról készítettek képeket, és arra kérték az alanyokat, hogy figyeljék meg, merre néznek az képeken lévő emberek. A kutatók megnehezítették a szemek irányának meghatározását, ezért az alanyoknak a korábbi ismereteikre kellett hagyatkozniuk az arcok tekintetének irányának meghatározásához. "Kiderült, hogy belénk van programozva, hogy azt higgyük, mások minket néznek" - összegezte az eredményeket Clifford professzor. "A tekintet észlelése tehát nem csak a vizuális jelzéseken alapul, hanem az agyunk a korábbi tapasztalataink alapján feltételezéseket is generál, és ezeket párosítja az adott pillanatban látottakkal."

A professzor szerint több magyarázata is lehet az emberek ilyen jellegű elfogultságának. A közvetlen nézés dominanciát vagy fenyegetést is jelezhet, és ha valamit fenyegetésnek veszünk, nem szeretnénk lemaradni semmilyen információról. Annak feltételezése tehát, hogy a másik ember minket néz, egyszerűen biztonságosabb stratégiának számít. A másik lehetőség viszont azt, hogy a közvetlen tekintet szociális jelzés is lehet arra vonatkozóan, hogy a másik személy kommunikálni szeretne velünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra