Félig teli vagy félig üres? Vesztes helyezet is lehet optimistán értékelni

Az életben hullámhegyek és hullámvölgyek váltják egymást: megesik, hogy végül megkapjuk a vágyott állást, máskor viszont szerelemtől csalódottan próbáljuk túlélni a mindennapokat. De mi történik, ha mégsem ilyen végletesen tapasztalunk meg valamit, és a középszerű helyzetekbe kell beletörődnünk?

A Psychological Science című lap soron következő számában megjelenő tanulmány szerint minden helyzetben meg lehet találni a boldogságot. "A végeredménynek abszolút és relatív értéke is van, és ezek kihatnak a boldogságunkra" - magyarázta a Carnegie Mellon Egyetem munkatársa, Karim S. Kassam, aki a Harvard Egyetemen dolgozó Carey K. Morewedge-el és Daniel T. Gilberttel, valamint a Virginiai Egyetem tanárával, Timothy D. Wilsonnal végezte el a kutatást.

A "győztes" típusok mindig a lehető legjobbat hozzák ki egy-egy helyzetből, függetlenül attól, hogy ez az eredmény abszolút értékben mérve mennyire vonzó. A "vesztesek" nem a legjobb lehetőséghez jutnak hozzá, ami először csalódással tölti el őket, azonban gyakran túl tudják ezen tenni magukat, és akár elégedettekké is válhatnak. "Az embereknek az tesz jót, ha igyekeznek a legjobb fényben látni a dolgokat" - mondta el Kassam.

A jelenség teszteléséhez a kutatók két kísérletet végeztek el. Az elsőben közel háromszáz bostoni járókelő között osztottak ki nyereményszelvényeket. Arra kérték őket, hogy húzzanak egyet, és nézzék meg az egyik oldalán, mennyit nyertek a lehetséges 1, 3, 5 és 7 dollárból. Ezután megnézették velük a szelvény másik oldalát is, amelyen szerepelt egy másik - alacsonyabb vagy magasabb - összeg. Végül kikérdezték őket arról, hogy csalódottnak vagy inkább elégedettnek érzik-e magukat.

A "győztesek", akik a két lehetőség közül a magasabb összeget nyerték, boldogabbak voltak, mint a "vesztesek", függetlenül a nyeremény összegétől. A "vesztesek" boldogságszintje azonban az összeggel egyenes arányban nőtt. Hogy ennek az okát megtudják, megpróbálták bebizonyítani, hogy a vesztesek szorgalmasabban keresik a jó dolgokat az egyes helyzetekben.

A résztvevőket arra kérték, jegyezzenek meg egy két- vagy egy nyolcjegyű kódot, majd válasszanak egyet a képernyőn látható két doboz közül, amelyek 3 vagy 5 dolláros nyereményt rejtettek. A kísérleti alanyok nem tudták, hogy bármelyiket választják, azt fogják nekik mondani, hogy volt magasabb összeg is. A megjegyzendő kódok nehézsége és a nyeremény összege véletlenszerű volt.

Az ötdolláros nyeremény akkor tette boldogabbá a résztvevőket, ha a nehezebb kódot kellett megtanulniuk az eléréséhez. Ha küzdeniük kellett, minden végeredménynek örültek.

"Valaminek az elnyerése mindig pozitív élmény. Ha azonban jobban is járhattunk volna, sokszor más szemszögből kell megvizsgálnunk a dolgokat, hogy megtaláljuk a helyzetben azt, ami örömet okoz" - vonta le a következtetést a kutató.

Értékelje a cikket!

Hogy érzi magát? Országos eredmény megtekintése >>
Hogy érzi magát?
Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Milyen most a lelkiállapota?
Letargikus vagyok
Kissé magam alatt vagyok
Kiegyensúlyozott vagyok
Jókedvű vagyok
Majd kiugrom a bőrömből
Hogy érzi magát?
Hogy érzi most magát fizikailag?
Teljesen hulla vagyok
Fizikai állapot
Legjobban:
Legrosszabbul:
További cikkek
Szóljon hozzá Ön is és olvassa el mások hozzászólásait

Influenzatérkép

március 16. - március 22.
Influenzás tünetekkel

Maximum:
+18, +23 °C
Minimum:
-1, +5 °C

Hazánkban szerdán délelőtt derült égre tekinthetünk fel.

Egészséget befolyásoló hatások:
közepes

Részletes adatok és előrejelzés

Tekintse meg az időjárási frontokat!Térképezze fel a pollen adatokat!

Kövesse a Házipatikát:

GyógyszerekGyógyszerkereső