Ezért érzünk a szívünkben melegséget

A pozitív pszichológiával kapcsolatos legfontosabb félreértésekről, tévhitekről, valamint a kutatási területéhez fűződő személyes viszonyáról is beszélt legutóbbi budapesti látogatásán Barbara Fredrickson szociálpszichológus, a pozitív pszichológia ismert, szakmai és üzleti körökben egyaránt elismert kutatója.

A szakember, akivel a Hrpwr.hu készített interjút, elmondta: pusztán intellektuális érdeklődés vezette ahhoz, hogy a pozitív érzelmeket tanulmányozza, olyan volt ez számára, mint egy kirakós. "Még jóval a pozitív pszichológia megszületése előtt történt, belső indíttatásból, tehát valamilyen módon biztosan befolyásolt a családi hátterem" - emlékezett vissza a kezdetekre.

Az érzelmekben van a kulcs

5 tipp a boldogsághoz: hogyan érezzük jobban magunkat? Részletek itt .

Felhívta a figyelmet egy népszerű tévhitre is: leszögezte, hogy nem a gondolataink indítják be a pozitív változást, hanem az érzelmeink. "Ha megkérdezünk több száz embert, hogy hol érzik, amikor pozitív érzelmet élnek át, akkor a szívükre mutatnak. A pozitív érzelmeink rendszerint a nyitott testtartásban és a mellkasi régióban jelentkeznek, melegség formájában. Ilyenkor kiegyenesedünk, a vállunk és a karunk ellazul, a fejünket felszegjük, és lassabb iramot veszünk fel. Míg a negatív érzelmek a gyomor táján keletkeznek, és inkább összezsugorodunk tőlük. Észre kell vennünk mindezt."

Az érzelmeink indítják be a pozitív változást
Az érzelmeink indítják be a pozitív változást. Fotó: iStock

Arra a kérdésre, hogy hogyan töltődhetünk fel pozitív érzelmekkel, azt válaszolta, hogy készítsünk egy to do (azaz tennivalók) listát, de ne az aznapra betervezett feladatainkról, hanem arról, mit szeretnénk érezni. "Sokan úgy gondolják, hogy ha pozitívabban szeretnének élni, akkor új tevékenységeket kell beiktatniuk a napi teendőik közé. Pedig a változás nem feltétlen igényel több időt vagy pluszfeladatokat, inkább meglévő tetteink minőségén kell javítanunk: például azzal, hogy az interakcióink minőségén, mélységén javítunk. Valós időt és figyelmet szánunk a másikra, és tudatosan is kifejezzük a pozitív érzelmeinket " - mutatott rá Fredrickson.

Nem (csak) a géneken múlik

A szakember arról is beszélt, hogy bár a "kapott" génjeink valóban meghatározhatják, pozitív vagy negatív személyiséggé fejlődünk, hatásuk rendkívül elenyésző a döntéseinkhez, hozzáállásunkhoz képest. "A gének valóban adnak nekünk egy biológiailag meghatározott "alapbeállítást", de ezt körbeveszi egy tartomány, amit viszont mi választhatunk meg, hogy ennek a tartománynak melyik részén szeretnénk elhelyezkedni. Lehet, hogy sose válunk a legjobb vagy legboldogabb emberré a világon, de a tartományon belül önmagunk legjobb verziójává válhatunk" - magyarázta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra