Érzelmi ABC: miért zokogjunk? (2)

Kevés dolog tesz olyan jót testünknek, mint egy kiadós sírás: ellazítja az izmokat, csökkenti az infarktus veszélyét. Az Ohiói Állami Egyetem kutatócsoportja részletesen górcső alá vette azokat a hangulati reakciókat, amelyek fizikai állapotunkra is hatnak.

A mindennapi élet érzelmi ABC-jét az olasz La Repubblica című napilap állította össze a Journal of Psychophysiology című amerikai folyóiratban megjelent tanulmány alapján.

Vita és veszekedés. Az amerikai kutatók házaspárok megkarcolt bőrére érzékelőket helyeztek. Amikor a pár tagjai között fennálló ellentétekről beszéltették az alanyokat, a sebgyógyulás folyamata negyven százalékkal lelassult.

Kellemetlen emlék felidézése. Ha kellemetlen pillanatokra gondolunk, a vérben megnő a citokin nevű gyulladásokat stimuláló anyag mennyisége. Akinek a vérében folyamatosan magas a citokin - például a krónikusan rossz hangulatú és a könnyen "begerjedő" emberekében -, annak sokkal nagyobb az esélye az ízületi gyulladás, a cukorbetegség, az infarktus vagy a rák kialakulására.

Essünk szerelembe! A Páviai Egyetem fiziológusai szerint az egész idegrendszerre gyógyerővel bír a szerelem. Sajnos azonban rossz hír, hogy az áldásos hatások nagyjából 12 hónap után lassan csökkenni kezdenek.

Teher alatt nő a pálma? A stressz okozta fizikai tüneteket mindannyian ismerjük a karikás szemektől az idegösszeroppanásig. A Stanford Egyetemen végzett kutatás bebizonyította, hogy minden idegesség a mellékvese által termelt kortizon szintjét növeli. Ez a hormon növeli a vér zsír- és cukorszintjét, ezáltal nő a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata.

Sírjunk! A Kaliforniai Egyetem orvosai kimutatták, hogy a zokogás izomlazító, csökkenti a stresszkeltő hormonok termelését, leviszi a vérnyomást és növeli a vörösvérsejtek oxigénfelvelvő-képességét. A marylandi orvosok szerint a sírás egyenesen infarktusmegelőző: a nagy bőgések negyedórás szobabiciklizéssel egyenértékű fizikai változást idéznek elő. Gyógyhatással azonban csak a természetes, érzelmi úton feltörő zokogás bír.

A harag nem csak tanácsadónak rossz - mondják michigani kutatók. Az amerikai egyetemen kimutatták: a düh akkor sem egészséges, ha kiadjuk magunkból és akkor sem, ha visszafojtjuk. A magukban fortyogók infarktus- és rákkockázata megduplázódik és a depresszióra is sokkal hajlamosabbak.

Féltékenység . A Londoni Egyetem tudósai szerint vérnyomásnövelő, megemeli az adrenalinszintet és gyengíti a védekezőrendszert. Álmatlanságot, szorongást, szívritmuszavart okoz - egyebek között. Szintén e londoni csoport bizonyította be, hogy ha minden érzelmünket hajlamosak vagyunk túlságosan is kordában tartani, az a depresszió útját kövezi ki: csökkenti az agyi dopamin- és szerotoninmennyiséget, emiatt pedig még a szextől is elmegy a kedvünk.

Simogatás. Immár bizonyított tény: heverni a kanapén, miközben kedvesünk simogat, nem csak kellemes, de nagyon egészséges tevékenység is. A kényeztetés növeli a DHEA - teljes nevén dehydroepiandoszterin - nevű boldogsághormon szintjét, vagyis szervezetünk szembeszáll a stresszel és a hormon még az öregedés folyamatait is lassítja.

Kiegyensúlyozottság. Ha a "helyünkön érezzük magunkat" vagy csak egyszerűen jól érezzük magunkat a bőrünkben, az az Amerikai Kardiológiai Társaság véleménye szerint az oxitocintermelésre fejt ki jó hatást. Az oxitocint a köztiagy (hipotalamusz) termeli, feladata - egyebek között - a szorongás- és stresszoldás, de javítja az agysejtek működését és erősíti az életfontosságú szerveket is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra