Élhetünk társak nélkül?

Miből fakad az ember alapvető igénye a társaság iránt? Egyebek mellett ezt tanulmányozza az ELTE Lendület kutatócsoportja.

A Király Ildikó, az ELTE pszichológusa elmondta, hogy bár minden eredményünk, teljesítményünk társas közegben bontakozik ki, még nem tudni, hogy ennek az úgynevezett szocialitásnak mik a pszichológiai alapmechanizmusai - írja az Inforádió .

"A következő öt évben azt szeretném megérteni, hogy milyen alapvető pszichológiai mechanizmusok segítik azt, hogy a születés utáni első pillanattól kezdve társas lényként működünk."

Az ember társas lény, nemcsak vágyaiban, de cselekedeteiben is, hiszen majdnem minden pillanatunk arról szól, hogy teszünk valamit másokért vagy másoknak, vagy megint mások tesznek meg valamit számunkra, illetve értünk. A kapcsolati adok-kapokról, a hála és a nagylelkűség szerepéről egy korábbi cikkünkben olvashat .

Csoportban gondolkodás

A kutató elmagyarázta, hogy bár az állatok, különösen az emlősök életében is megfigyelhető egyfajta szocializáció, ők kis, zárt csoportokban élnek, az emberekre pedig ma hatalmas, változó csoportbeágyazódás jellemző, amelyet saját példájával támasztott alá.

A születés utáni első pillanattól kezdve társas lényként működünk.
A születés utáni első pillanattól kezdve társas lényként működünk

"Egyszerre vagyok anya, feleség, van egy baráti köröm, hobbijaim, amelyek révén rengeteg embert ismerek, kutató és oktató is vagyok. Minden egyes szerepemben sokféle más emberrel találkozom, és egyik percről a másikra dinamikusan tudok váltani közöttük. A kutatásban azt próbáljuk megmutatni, hogy ez a csoportban való gondolkodás képezi a társas kategóriák alapját."

Majd hozzátette, hogy a szociálpszichológiát uraló hagyományos nézetet egy megismerési alapú elméletre szeretnék cserélni, amelynek motorja, hogy tudjuk, melyik csoporttaggal milyen gondolatokról tudunk beszélni, milyen közös gondolati háttérrel tudunk kapcsolódni egymáshoz.

Értelmezési keretek

Király Ildikó kiemelte, újszerű elképzelés az is, hogy bár vannak velünk született elemek, ezek nem tartalmak, jelentések, hanem olyan rugalmasan alkalmazható, kontextustól függően feltölthető értelmezési keretek, amelyek már a kezdetektől segítik az információ szervezését.

"Ennek segítségével a gyerek már a legelső pillanattól kezdve bekerül egy társas kapcsolati hálóba. Nem kell, hogy pontosan értse a jelentéseket, így is aktív tagja tud lenni a csoportnak, és az újra találkozásokon, a csoport működésén keresztül részt vesz az elemi folyamatokban, majd egyre gazdagabb és mélyebb jelentéseket tud megérteni."

A kutatócsoport ezeket az újszerű gondolatokat 6-8 hónapos és óvodáskorú gyerekekkel végzett vizsgálatokkal igyekszik igazolni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra