Boldogtalanná teszi a tiniket a közösségi média?

Egy új tanulmány szerzői arra keresték a választ, hogy a közösségi média használata vajon boldogtalanná teszi-e a tinédzsereket. Érdekes eredményre jutottak.

A közösségi média életünk nélkülözhetetlen része, ami társas kapcsolatainktól kezdve a világról alkotott nézeteinkig gyakorlatilag életünk minden területére hatással van. A fiatalabb generációk beleszülettek a digitális világba, számukra mindez természetes. A közösségi média használatának ugrásszerű növekedésének viszont negatív hozadékai is vannak: számos tanulmány foglalkozik azzal. hogy az elmúlt két évtizedben jelentősen emelkedett a mentális problémák - a depresszió, a szorongás - és az öngyilkosság aránya a tizenévesek körében. Ami időről időre arra készteti a tudósokat, hogy megpróbálják felderíteni, vajon ezek a tendenciák összefügghetnek-e egymással - írja témával foglalkozó cikkében a New York Times.

közösségi média használata tinédzserek
A tinédzserek számára a közösségi médiás jelenlét teljesen természetes. Fotó: Getty Images

Ám, ahogy arra a lap is felhívja a figyelmet: e téren is megoszlanak a vélemények. Míg akadnak kutatók, akik a digitális jelenlét és a fiatal korban kialakuló mentális problémák növekvő aránya között egyértelmű ok-okozati összefüggést látnak, addig mások azt állítják, hogy az egészséges mértékű közösségi média-használat a legtöbb tinédzser esetében nem növeli a "károsodás" kockázatát. Egy nagyszabású brit tanulmány keretében nemrég azt vizsgálták, hogy milyen hatással van a tinédzserek érzelmeire a közösségi médiás jelenlét.

Érdekes eredményre jutottak a kutatók

Ennek érdekében két felméréshez összesen 84 ezer különböző életkorú, Nagy-Britanniában élő embert kérdeztek. Az egyik felmérés több mint 17 ezer, 10 és 21 év közötti serdülőt követett nyomon, azt vizsgálva, évről-évre hogyan változott a közösségi médiafogyasztásuk és az életükkel való elégedettségük. A kutatók megállapították, hogy korai serdülőkorban a közösségi média intenzív használata a következő évre alacsonyabb elégedettségi értékeket vetített előre. Összességében azonban azt találták, hogy a közösségi média és a serdülők jólléte közötti kapcsolat elég gyenge, vagyis előbbi nem az egyetlen, döntő tényező, ami érzelmi állapotukat, jóllétüket befolyásolja. Ugyanakkor az is körvonalazódott, hogy vannak olyan életszakaszok, amikor a tizenévesek érzelmileg érzékenyebben reagálnak a digitális platformok jelentette kihívásokra.

Növeli a depresszió kialakulásának kockázatát, ha túl sok időt töltünk a közösségimédia-oldalakon? Egy friss kutatás szerzői szerint igen, mások szerint viszont nem fekete vagy fehér a történet.

Két érzékeny életszakaszt azonosítottak, amelyben a gyakori és intenzív közöségi médiahasználatot alacsonyabb életelégedettséggel hozták összefüggésbe. Az egyik a pubertáskor környéke - a lányoknál 11-13, a fiúknál 14-15 éves korban -, amikor a tinédzserek életét és formálódó öntudatát nagyban meghatározzák társas kapcsolataik, példaképeik és a saját közegükben - társaik között - elfoglalt helyük, szerepük.

"Azt gondoltuk, hogy a közösségi média és a jóllét közötti kapcsolat különböző életkorokban eltérő lehet, és az eredmények alapján ez valóban így van" - idézte a New York Times Amy Orbent, a Cambridge-i Egyetem kísérleti pszichológusát, a tanulmány vezető szerzőjét.

A vizsgálatban részt vevő fiúk és lányok egyaránt 19 éves koruk körül jutottak el a közösségi médiaérzékenység második időszakába. Ebben az életkorban sokak szembesülnek nagy változásokkal: például egyetemre vagy főiskolára járnak, elkezdenek dolgozni, vagy először élnek egyedül, a családjuktól távol, ez pedig megváltoztathatja a közösségi médiával való kapcsolatukat - összegezte Amy Orbent.

Amit nem szabad figyelmen kívül hagyni

Bár a tanulmány a korábbiaknál gazdagabb adatbázison alapul, a szakértők szerint hiányzik belőle néhány olyan információ, ami az eredmények értelmezését megkönnyíthetné. (Arra például nem tér ki, hogy a közösségi média használata pontosan mire irányult: az idegenekkel való kommunikáció ugyanis más hatásokkal járhat, mint a videójátékozás vagy a barátokkal történő sms-ezés.) Az eredmények ugyanakkor azt sugallják, hogy a legtöbb tinédzser boldogságát nem befolyásolja nagymértékben a közösségi média. Kis részüknél viszont jelentős pszichés károkat okozhat. Hogy kinél nagyobb ennek kockázata, azt nem lehet előre megjósolni - olvasható a New York Times cikkében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra