A szociális fóbia jelei

Szinte mindenkivel előfordult már, hogy szorongani kezdett vagy pánikba esett, amikor nyilvánosság előtt kellett szerepelnie. A szociális fóbiások számára az ilyen helyzetek gyakorlatilag kezelhetetlen stresszel járnak.

A szociális fóbia, vagy más néven szociális szorongásos zavar viszonylag gyakori mentális eredetű betegség, amelyen szerencsére terápiával sokat lehet javítani. Akik ilyesmiben szenvednek, komoly stresszként élik meg , ha idegenekkel kell beszélniük vagy sok ember előtt szerepelniük. Rettegnek a randevúzástól, nem tudják felvenni vagy tartani a szemkontaktust, félnek belépni nyilvános helyekre vagy nyilvános helyek mellékhelyiségeibe. Szoronganak , ha partira kell menniük vagy társaságban kell étkezniük, sőt van, akinek hatalmas teher már az is, hogy mindennap bemenjen a munkahelyére vagy az iskolába, illetve hogy bárkivel, akár egy ismerőssel beszélgetést kezdeményezzen.

Van, akinek már az is hatalmas teher, hogy minden nap bemenjen a munkahelyére
Van, akinek már az is hatalmas teher, hogy mindennap bemenjen a munkahelyére

A szorongás hátterében különböző félelmek állnak, ezek közül a leggyakoribbak:

  • félnek, hogy mások megítélik, minősítik őket
  • félnek a megszégyenítéstől, megszégyenüléstől, illetve attól, hogy pirulni, izzadni, dadogni kezdenek, és ezt mindenki látja
  • tartanak attól, hogy akaratlanul vagy indokolatlanul megbántanak valakiit
  • rettegnek attól, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek

Mi váltja ki, és mihez kezdhetünk irracionális félelmeinkkel, fóbiáinkkal? Hogyan számolhatunk le a kényszeres gondolatokkal és cselekedetekkel? Ismerjük meg jobban a gyakori pszichés zavarokat!

Olyan tünetekkel küzdenek, mint a szapora szívverés , a megfeszülő izmok, a zavartság, a szédülés, a gyomorproblémák, a hasmenés, a légzési nehézségek, esetleg egyfajta testenkívüliség-érzés. Az is gyakori, hogy utólag százszor is visszapörgetnek magukban egy társasági szituációt, amelyben saját maguk szerint rosszul szerepeltek, és ezt akár napi szinten is megteszik. A szociális fóbiára hajlamosíthat a genetika, illetve olyanoknál is előfordul, akinek túlműködik az amigdalájuk.

A betegség leggyakrabban 13 éves kor körül jelentkezik, kiválthatja abúzus, lelki trauma is, illetve olyanokra is jellemző, akiknek a szülei túlságosan irányításmániások. A szociális fóbiával mihamarabb érdemes orvoshoz fordulni, mert kezeletlenül hagyva alacsony önbecsüléshez, depresszióhoz, önveszélyességhez és szociális képességek elégtelen fejlődéséhez vezethet.

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra