A napi rituálék ezért fontosak a karanténban
A bezártság miatti szorongás enyhíthető, ha meg tudjuk őrizni a korábbi hétköznapok rituáléit.
A koronavírus-járvány miatt rengeteg ember válik hosszabb ideig a saját lakásának önkéntes rabjává. Amennyire csak lehet, mindenki őrizze meg a korábbi rutinjait, a napi rituálékat ilyenkor is - tanácsolta Knapek Éva klinikai szakpszichológus.
Koronavírus: rengeteg előnye is van
A koronavírus-járvány negatív következményeiről már eleget hallottunk, vegyük sorra most azt, hogy mit profitálhatunk belőle. Az 5 legfontosabb lehetőséget szedtük össze - ha kihasználjuk ezeket, a rossz élmény könnyen pozitív tapasztalattá válhat. Kattintson a részletekért!
Legyen kiszámítható a napirendünk
A szakértő szerint a rituálék keretet adnak a napoknak, feltöltik azokat tartalommal. Ezért azt javasolta, érdemes kiöltözni ugyanúgy, mint ahogy a munkába szoktunk, ugyanabban az időben felkelni, illetve a nappalok és az éjszakák ritmikus változását megőrizni. Az, ha valaki nem túl későn fekszik le és nem is túl későn kel, a későbbi alkalmazkodást is segíti majd, amikor visszatérnek a mindennapok a normál kerékvágásba. Emellett ha eltolódnak a napszakok, az rossz hatással lehet az ember hangulatára is - mondta.

A szakpszichológus fontosnak tartja a napirend kialakítását is, ám azt tanácsolta: senki se ragaszkodjon túl mereven hozzá. A jó napirendet szerinte arról ismerni meg, hogy előre be vannak tervezve a szabadidős tevékenységek is, és a célok megvalósítása mellett az egyensúlyra is törekszik.
Knapek Éva kitért a kényszerességre is, amiről azt mondta: a veszélyhelyzet idején természetes dolog, hogy jobban félünk a fertőzésektől, betegségektől, most normális, ha valaki többet takarít, fertőtleníti a kezét. Ha azonban hosszabb ideig merevvé, ismétlődővé, rituálészerűvé válik ez a félelem, el kell gondolkodni szakember felkeresésén.
Ugrókötelezéssel gyűjt adományokat brit egészségügyi dolgozóknak egy 73 éves brit férfi. A meglepő kezdeményezésről az nlc.hu cikkében is olvashatunk.
Értékelje a cikket!
Tisztelt Doktor Úr! Amóta csak visszaemlékszem, komoly szorongásos problémáim vannak. A napokban keltette fel a figyelmem, hogy a nem integrált Moro reflex tünetei megtalálhatóak nálam (az allergiától, a hypoglikémiáig tengeri betegségig minden), ami a legfárasztóbb ezek közül, a folyamatos megijedés, és az, hogy a zaj elviselhetetlennek tűnik (pl. egy oviscsoport zaja, bármilyen hirtelen zaj). Elolvasva a Moro és a Strauss reflexet, elbizonytalanodtam, mert maga a reakcióm a második (nyak behuzása, pislogás, stb.). A kérdésem az lenne, hogy felnőtt korban, hogy néz ki egy nem megfelelően integrált Moró reflex, s hogy van-e különbség e között és a túlzott ijedtségi rekció (exaggerated startle reflexet fordítottam így, nem tudom helyes-e), hogyan lehet egymástól megkülönböztetni felnőtnél a Moro reflexet a Strauss reflextől? Ilyen típusú vizsgálatra nálunk nincs lehetőség, ezért kérem a segítségét, hogy tudjam merre induljak. Jó lenne már kicsit felszusszanni.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező! A Moro-reflex egy olyan újszülöttkori reflex, amely 4-5 hónapos korban teljesen megszűnik. A felnőtteknél a Strauss-reflex lehetséges. Érdemes lenne ezzel a problémával inkább pszichológushoz fordulni. Üdvözl...