A lelki egyensúly megtartásában is segít a magnézium

Az eszeveszett hajtásban ember legyen a talpán, aki bírja cérnával a stresszt. Segítségükre van azonban egy ásványi anyag, amely számos pozitív hatása mellett a lelki egyensúlyunkért is felel, ha megfelelő mennyiségben visszük be szervezetünkbe.

Depresszió, szorongás, hallucináció, álmatlanság, légszomj. Ismerős tünetek? Netán Ön is gyakran küzd velük? És vajon tudja, hogy ezek a legfontosabb idegrendszeri jelzések, melyek a magnézium hiányára utalhatnak? Az alábbiakban kiderül, hogyan tud úrrá lenni rajtuk, méghozzá megfontolt ásványianyag-pótlással.

A stressz is legyőzhető magnéziummal

Milyen szerepe van a magnéziumnak?

A magnézium közel háromszáz enzim működését befolyásolja, így az anyagcsere minden területére hatással van és nélkülözhetetlen szervezetünk számára. Felel a szív- és érrendszer egyensúlyáért, a csontok felépítéséért, illetve a fehérje-, a zsír- és a szénhidrát anyagcseréjéért is, de rendkívül fontos szerepe van az izmok és idegek működésében. Nézzük ez utóbbit közelebbről!

Magnézium és kiegyensúlyozottság: együtt jár

Mi zajlik szervezetünkben, ha feszültek, stresszesek vagyunk? Az ún. "üss vagy fuss" reakciónak köszönhetően felgyorsul az anyagcsere, emelkedik a vérnyomás, illetve szaporább lesz a pulzus és a légzés. Adrenalint választunk ki, és csökken a szervezet magnéziumtartalma, mert az ún. katekolamin szekréció révén megnövekedik a magnéziumürítés. A katekolamin olyan hormon, mely izgalom vagy veszély esetén termelődik erősebben.

A szervezet csökkent magnéziumtartalma azonban nem jár következmények nélkül: innentől ugyanis fokozottan érzékennyé válunk a stressz szervezetünkre gyakorolt negatív hatásaival szemben.

Tudta-e? Egy felnőtt ember napi magnéziumigénye 300-500 mg, ám a statisztikák szerint Magyarországon az átlagos magnéziumbevitel az egyes korcsoportokban csak kb. 75%-a a szükségesnek.

Kalkulátorunk segítségével kiszámolhatja, mennyi magnéziumot kell bevinnie szervezetébe naponta, hogy egészséges maradjon! A kalkulátorért kattintson ide!

Pótoljuk!

A magnéziumpótlás tehát nemcsak a felemésztett mennyiségek "visszaraktározásában" segíthet, de jó tudnunk azt is, hogy ezen ásványi anyag nélkülözhetetlen a szerotonin termeléséhez is. A szerotonin hormon a jó közérzetért felelős: nem véletlen, hogy a köznyelv egyszerűen csak "boldogsághormonnak" nevezi. Magnéziumban gazdagok a zöldségek, a gyümölcsök és a hüvelyesek ugyanúgy, mint a tejtermékek és a halfélék, illetve az olajos magvak.

Ha magnéziumpótló készítményekben gondolkozunk, akkor fontos tudni, hogy különböző felszívódású magnéziumsókat tartalmazó készítmények léteznek.

A magnézium felszívódását és a sejtekbe való bejutását a B6-vitamin jelenléte segíti (a csírák, a tőkehal, a pulyka- és marhahús, illetve a banán, a kelbimbó és a mangó gazdag ebben a vitaminban), ezért érdemes ezzel a vitaminnal együtt fogyasztani, vagy vitaminkomplex formájában szedni. Vigyen magával a munkába magnéziumtartalmú étrend-kiegészítőt, vagy rágcsáljon magnéziumban gazdag élelmiszereket: legyen a táskájában mindig valamilyen olajos mag (dió, napraforgó), amit elrágcsál. Szervezete meghálálja majd a törődést: a könnyen vett szorongató helyzetek és a kevéssé gyomorgörcsös napok megfelelően fémjelzik majd a magnézium áldásos hatását a mindennapokban!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra