Egy új kutatás szerint újra kell gondolnunk, hogy kit tekinthetünk öregnek - írja a The Telegraph.
"
Az életkor csak egy szám, nem korlátozás és nem korlát" - hangoztatják azok, akik az életkori sztereotípiák ellen harcolnak. Sir Muir Gray idősödési szakértő azt mondja, hogy öregnek lenni pusztán egy hozzáállás, ez az elménkben levő konstrukció. "Az öregedés biológiai folyamata körülbelül 30 éves korban kezdődik el, de a legtöbb ember számára ez semmilyen gondot nem okoz 90 éves korig. Ennek ellenére néhány tényező együtt hatásának köszönhetően az emberek gyakran már 65 éves korukban idősnek érzik magukat" - mondta a szakértő. Az öregség érzésének a tényezői között az életkor, az erőnlét elvesztése, a betegség, és legelső sorban a hozzáállásunk szerepel. A negatív kilátások a társadalomnak az "idős korhoz" kapcsolt téves és szintén erőteljesen negatív sztereotípiáiból fakadnak. E szerint az
öregedés folyamán elkerülhetetlen és visszafordíthatatlan a fizikai és a
szellemi hanyatlás; ez az elvárás vezet végső soron az egészség romlásához azoknál, akik magukévá teszik ezt a hozzáállást.

A hosszú élet titka a pozitív gondolkodás?
A társadalom tehát
nyíltan pesszimista az idősebb életkorúakkal kapcsolatban; ezt pedig az érintettek internalizálják, és elkezdenek megfelelni ezeknek a
negatív sztereotípiáknak. Ha azonban ennek ellenállva egy pozitív szemléletben tudunk maradni, akkor hosszú és egészséges életet élhetünk. Egy ilyen hozzáállás, és a belőle fakadó életforma valóban csökkentheti a betegségek kialakulásának a valószínűségét.
A
várható életkor napjainkban egyre nő, így nem sokára egyáltalán nem lesz olyan ritka, hogy valaki 100 évig éljen. Japánban ennek már ma is mutatkoznak jelei. Az emberek számára azonban nem az a fontos, hogy örökké éljenek, hanem azt, hogy jól élhessenek, és jól tudjanak meghalni is. Így aztán nem is az a legfontosabb, hogy a várható életkor nőjön, hanem az, hogy az egészségben eltöltött évek aránya növekedjen. Mindehhez szükség van arra, hogy a társadalomnak az idősekhez való hozzáállása megváltozzon.
A kutatásból az is kiderült, hogy
a 65 év felettiek 88 százaléka mindent megtesz azért, hogy az egészségét megőrizze; negyedük gondolja úgy, hogy többet tesz a egészségéért most, mint korábban az életében, és 28 százalékuk végez naponta könnyű testmozgást ennek érdekében. 37 százalékuk ügyel arra, hogy mit és mennyit eszik, és majdnem a felük (43 százalékuk) játszik olyan játékokat, amelyek karbantartják az agyat.
Forrás:
www.telegraph.co.uk