Galambok agyához hasonlít a szerencsejátékosoké
Ugyanúgy mérlegelik a döntéseketA szerencsejáték-függők és a galambok agya nagyon hasonlóan működik: hajlamosabbak sokat kockáztatni, még akkor is, ha így jóval valószínűbb, hogy veszítenek.
h i r d e t é s
Dr. Elliot Ludvig pszichológus és csapata, a University of Warwick kutatói szerint ez a korábbi nyereményekkel és a kockázatvállalás emlékével is kapcsolatban lehet. "Az emberek és a madarak sem idegenkedtek annyira a kockázatvállalástól, különösen azoktól, amelyek nagyobb nyereményekkel kecsegtettek, ez pedig a korábbi rizikóvállalási tapasztalatokra volt visszavezethető" - mondta dr. Ludvig.

Majdnem nyerni
A nyerőgépeknél, félkarú rablóknál jól ismert jelenség a majdnem-nyerés: ilyenkor alig maradunk le a nyereményről. Bár ez tulajdonképpen azt jelenti, vesztettünk, a szerencsejátékosoknak azonban ez ugyanolyan élmény, mintha valóban nyernének. Ha érdekli a folytatás, kattintson!Meglepő módon, az emberek és a galambok ugyanúgy reagáltak a rizikós helyzetekre a kísérlet során, annak ellenére, hogy az embereknek jóval nagyobb és fejlettebb az agyuk. "Bár a madarak rendkívül távol állnak az emberektől, az alapvető pszichológiai motivációink egyeznek, ami a kockázatvállalást illeti" - magyarázta dr. Ludvig.

A galambok és a szerencsejátékosok hasonlók?
A kísérlet során az embereket és a galambokat is négy választási lehetőség elé állították, kettő esetében nagy volt a lehetséges jutalom, kettő esetében pedig kicsi (az emberek pontokat nyerhettek, a galambok pedig élelmet). A lehetőségek közül egy volt teljesen biztonságos (vagyis mindenképpen némi nyereménnyel járt), egy pedig 50-50 százalékban jelenthetett nagyobb vagy kisebb nyereményt. Az esetek 35 százalékában az emberek és a madarak egyaránt megkockáztatták a nagyobb nyereményt, még úgy is, hogy ezt megnyerni jóval valószínűtlenebb volt.
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!