A kávézás erősítheti a szorongást

Kedélybetegség esetén vannak olyan élelmiszerek, amelyeket jobb, ha nem fogyasztunk. Megeshet ugyanis, hogy rontanak az állapotunkon.

A rodalewellness.com azokat az ételeket és italokat gyűjtötte össze, amelyek fogyasztása sem a szorongó, sem a depressziós beteg számára nem ajánlott.

Kávé

A benne található koffein stimuláns és pszichoaktív hatású, így a kávézók még inkább idegesnek, szorongónak érezhetik magukat, de émelygés, szédülés is jelentkezhet náluk. A kedélybetegek a reggeli kávé helyett fogyasszanak inkább gyógyteát, esetleg zöld turmixot.

Mesterséges és finomított cukrok

A túlzásba vitt cukorfogyasztás, pontosabban a cukorsokk hangulatváltozásokat, szívritmuszavart, koncentrációs zavarokat és szédülést okozhat - hasonlóan egy kezdődő szorongásos vagy pánikroham tüneteihez.

Hogyan hat szervezetünkre a túlzott cukorfogyasztás? Részletek itt.

Glutén

A szorongásos betegségekben szenvedők állapotán sokat ronthat a gluténfogyasztás, továbbá kutatások azt is igazolták, hogy a gluténérzékenyeknél és a cöliákiában szenvedő betegeknél gyakrabban alakul ki szorongás, depresszió vagy valamilyen hangulatzavar.

Alkohol

Egy-egy pohár bor beleférhet, de a komolyabb mértékű alkoholfogyasztás felerősítheti a szorongásos tüneteket, mivel negatívan hat a szerotonintermelődésre. Emellett túlérzékennyé teheti az idegrendszert, felemeli a szívverést és csökkenti a vércukorszintet.

A kutatók több évtizede próbálják megértein a kávézás élettani hatásait. Fotó: Getty Images
A kutatók több évtizede próbálják megértein a kávézás élettani hatásait. Fotó: Getty Images

Szénsavas üdítők

Ezekben az italokban sok az aszpartám , amely blokkolja az agyban a szerotonin termelődését, ezen kívül fejfájást, álmatlanságot és hangulatingadozásokat is okozhat, ami csak még nehezebbé teszi a kedélybetegségben szenvedők életét.

Olajban sült ételek

Kalóriadúsak, a tápértékük viszont igen alacsony. Hizlalnak, ártanak a szívnek, felemelik a vérnyomást, nem beszélve arról, hogy több kutatás is talált összefüggést az ilyen ételek és a szorongásos betegségek kialakulása között.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra