A depresszió az elme és a test betegsége
A depresszió elsősorban érzelmi - például lehangoltság, örömtelenség - és testi - például alvászavar - tünetekkel jellemzett betegség. Éppen ezért nem meglepő, hogy felismerése és kezelése során elsősorban ezek a típusú tünetek állnak előtérben. Pedig a depresszió olyan betegség, ami gyakran különféle testi tüneteket, elsősorban fájdalmakat okozhat.
A szakemberek az elmúlt évekig kevesebbet foglalkoztak azzal a kérdéssel, hogy a betegség miatt módosult működésű idegsejtek (agyi területek) kulcsfontosságú szabályozó funkciót betöltő "jeleket" küldenek a gerincvelőn át. Többek között ezeken a jeleken keresztül szabályozódik, hogy a test működésével kapcsolatos érzetek milyen mértékben jutnak be az agyba.
Fájhat a depresszió?
Egy közel négyezer beteg bevonásával készített vizsgálat azt állapította meg, hogy a depressziós betegek 56 százalékának voltak a vizsgálatba vonáskor mérsékelt vagy súlyos fájdalmas testi tünetei. A leggyakrabban előforduló problémát az ízületi és végtagfájdalom, hátfájdalom, valamint a hasi fájdalom jelentette. A depresszióhoz társultfájdalomvalós fájdalom, nem csupán képzelt tünet. Biológiai háttere van, és eredményes kezelésére is van mód.
Már több mint egy évtizede annak, hogy tudományos publikációban mutattak rá amerikai szakemberek, hogy a háziorvosnál megjelenő depressziós betegek 80 százaléka kizárólag testi tüneteikkel, elsősorban fájdalmakkal jelentkezett.
Mit kell tenni?
Ma már általánosan elfogadott irányelv, hogy a depressziós beteg kezelésében valamennyi tünetet meg kell szüntetni ahhoz, hogy az érintett elérje a teljes felépülést. Mégis a klinikai vizsgálatok eredményei szerint a depressziós betegek 60-70 százaléka állapotának javulása ellenére sem éri el a teljes tünetmentességet. A visszamaradó, ún. maradványtünetek sajnos akadályozzák a szociális és hivatásbeli funkciók tökéletes helyreállítását, és rontják a betegek életminőségét is. Mindezeken túl a nem megfelelően kezelt betegek nagyobb kockázattal élnek át súlyos depressziót, gyakori depressziós epizódokat, felgyorsuló visszaeséseket, vagy válnak rezisztenssé a terápiákkal szemben.
Végezetül fontos leszögezni: nem minden depressziós mutat testi fájdalmakat, mint ahogy a megmagyarázhatatlannak tűnő fájdalom sem a depresszió biztos jele. A fájdalom okát ki kell vizsgálni. Mindazonáltal tudományos tény, hogy - klinikailag igazolt depresszió és társuló fájdalmak esetén - a pszichés és a testi tünetek együttes kezelése gyorsabb és sikeresebb felépülést hozhat.