A depresszió furcsa okai

Az amerikai depressziókutató társaság, az Anxiety and Depression Association of America felmérései szerint a kontinens lakosságának 5 százaléka, mintegy 15 millió ember szenved a depressziótól, igaz, senki sem tudja megmondani, hogy pontosan mi is okozza a depressziót.

Azt ugyan tudjuk, hogy életünk legstresszesebb történései vagy a hangulatunkat befolyásoló betegségek tehetnek róla, ugyanakkor vannak más okozói is, amelyekre nem feltétlenül gondolnánk - az alábbiakban ezekről esik szó.

Szénhidrátban gazdag étkezés

Nem minden szénhidrátra igaz, hiszen a zöldségekben és gyümölcsökben találhatóak például jót tesznek. A chipsben, süteményekben és üdítőitalokban lévő feldolgozott szénhidrátok viszont ártalmasak, a tanulmányok szerint ezeknek növelik a mellrák és a szívroham kockázatát. A Columbia University egy korábbi tanulmánya szerint a menopauza utáni nőknél pont a szénhidrátban gazdag étrend hozzájárul a depresszió kialakulásához. A feldolgozott ételek ugyanis olyan hormonválaszt keltenek a testben, amitől lecsökken a vércukorszint, ez pedig hangulatváltozásokat, kimerültséget, depresszióhoz közeli állapotot hozhat létre.

A munka tehet róla

Fenyegeti a depresszió? Tesztelje! Töltse ki a tesztet és megtudja, hogy áll a depresszióval. Ráadásul úgy, ahogy nem is gondolnánk. A Columbia University egyik kutatása szerint a céges ranglétrán közepén lévő menedzserek jóval depressziósabbak, mint az alattuk vagy felettük lévő dolgozók. Ez vélhetően azért van, mert a céges hierarchia közepén kevés lehetőség van fontos, a cég életére befolyással lévő döntéseket hozni, ugyanakkor jelentős a felelősség és sokat is követelnek az ilyen menedzserektől. Ez értelemszerűen stresszhez és depresszióhoz vezet.

A pajzsmirigy is lehet felelős

Akár túl -, akár alulműködik , a pajzsmirigy nemcsak testsúlyunk ingadozásáért felelős, ennek hatására hajunk is elkezdhet kihullani és depressziós tünetek is kialakulhatnak. Ez azért van, mert a pajzsmirigy által termelt hormonok az agy működését legalább annyira befolyásolják, mint az anyagcserét. Egyes szakértők szerint a pajzsmirigyproblémákra szedett gyógyszerek többet segíthetnének a depressziósoknak, mint az antidepresszánsok.

A stresszes munka depresszióhoz vezethet

A stresszes munka depresszióhoz vezethet

Túl sok híroldal

Néhány évvel ezelőtt a Psychology Today számolt be Paul Solmon kutatásáról, aki szerint a modern híradások túlságosan depresszív anyagokkal vannak tele: terrorcselekményekkel, halálesetekkel, balesetekkel, háborúval: akár 17 rossz hír is juthat egy jóra. Ha pedig túlságosan csak a rosszra figyelünk, a világ már korántsem tűnhet annyira pozitívnak, innen pedig már csak egy lépés a depresszió. Ha ez ellen akarunk tenni, nem kell kiköltözni a civilizációból, csak jobban meg kell válogatni, hogy milyen híroldalakat olvasunk és milyen tartalmakat fogyasztunk.

Túl sok Facebookozás

Nem a Facebook okoz depressziót, de számos szociológus (és blogger) rámutatott már: ha folyamatosan azzal töltjük az időnket, hogy azt nézzük, ismerőseink miket posztolnak ki, könnyen teljesítménykényszeresek és depressziósok lehetünk. Mindenki a legjobb eseményeket posztolja ki életéből, a családi történéseket, az utazásokat, a legjobb éttermi fotókat, ez pedig kihozhatja a depressziós tüneteket másokból. És hogy mi ilyenkor a teendő? Ne a Facebookon lógjunk, hanem menjünk ki az utcára és csináljunk dolgokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra