Miért nőnek fel ennyire lassan a gyerekek?

Egy csimpánz és egy ember teljesen más tempóban nő fel: első életévének végén egy ember kétszer olyan nehéz, mint egy csimpánz, azonban ez nyolcévesen már pont fordítva van.

Ha a testsúlynál maradunk: a csimpánz 12 évesen éri el felnőtt testsúlyát: ez az embereknél 18 évesen történik meg. A gorillák szintén gyorsabban nőnek: egy 150 kg testsúlyú hím ötévesen már 50, tízévesen már 120 kilót nyom.

December 11-e az év legtermékenyebb napja az amerikai kutatások szerint: a legtöbb gyerek ugyanis szeptember 16-án születik. Tudjon meg többet, kattintson ! A válasz, úgy tűnik abban rejlik, hogy a fejlődő emberi agynak milyen szintű igénye van az energiára. Négy éves kortól kezdve egészen a pubertáskor végéig a fiatal agy kifejezetten habzsolja a glükózt: az agyi kéreg ebben az életkorban kétszer annyit fogyaszt, mint ezen időszak előtt vagy után bármikor. A problémát ez okozza: egy gyermek teste körülbelül harmadakkora, mint egy felnőtté, agya viszont hozzávetőlegesen ugyanakkora, így az kiteszi energiaszükségletének felét.

Az agy glükózszükséglete pedig akkor a legjelentősebb, amikor a test a leglassabban növekszik - a Proceedings of the National Sciences szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint azért történik, hogy a glükózra éhező szervek ne versengjenek egymással. Egy fiatal gyermek szervezetében ugyanis maximalizálva van a glükóz, a véráramban körülbelül 3,4 g glükóz fordul elő egy adott időben, a máj pedig képes gyorsan újratermelni ennyi mennyiséget, ha nincs egyszerre több szerv, ami egyszerre venné fel a véráramból.

A fejlődő emberi agynak milyen szintű igénye van az energiára

Vajon ez korábban is így volt, a neandervölgyi ember idejében is? Annyit biztosan tudunk, hogy a nagyobb agy lehet, hogy okosabb, de igazán elsöprő teljesítményre akkor képes, ha az agyfejlődés során a benne kialakuló kapcsolat jobb minőségű. A szinapszisok - a neuronok közti összekötő elemek - az agy fő energiafogyasztói és ezek mennyisége miatt fogyaszt egy gyermek agya annyi energiát.

Nem tudhatjuk pontosan, hogy az egyedfejlődés során elődeinknél ez miként működött, de növekedési mintájukból következtetni tudunk, hogy mivel agyuk hasonló méretű volt, mint a miénk, fejlődésük viszont gyorsabb, ezért nem alakultak ki olyan jó agyi kapcsolatok náluk. Emiatt a kognitív teljesítményük sem volt annyira komplex, mint a mi esetünkben. A civilizáció kialakulásához gyorsabb agyak és komplexebb gondolkodás kellett: ehhez kellettünk mi.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők nagyrészt összeesnek, és nagy területen kiderül az ég. Főleg az északkeleti harmadban azonban továbbra is előfordulhat záporos csapadék. Az északi, északnyugati szelet elsősorban a Dunántúlon olykor élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 0 és +5 fok között valószínű, de a felhős tájakon ennél enyhébb idő, míg a hidegre hajlamos helyeken néhol gyenge fagy is lehet. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra