Megvan, hol lakik az agyunkban a karácsony szelleme?

A karácsony a szeretet ünnepe. Ezt unos-untalan halljuk, s valóban a legtöbb ember képes átérezni a karácsonyi hangulatot. De a kinyíló szívek hatására semmiféle bizonyíték nem volt. Egészen addig, amíg egy mágneses rezonanciás kutatás ki nem mutatta, hogy a karácsonyi szellem megváltoztatja az agyunkat.

A karácsonyi szellem kimutatható változásokat okoz az agyban a The BMJ által közöl tanulmány szerint. A vizsgálat arra jutott, hogy egyes embereknél létezik egy ünnepi ideghálózat az agyban, amely azért felelős, hogy rögzítse az ünnep pozitív, örömmel teli emlékeit, s ezzel avassa a karácsonyi szezont az év legcsodásabb évadává.

karácsony
Karácsonyi hangulat. Vannak, akik képtelenek ezt átélni

"Úgy becsüljük, hogy milliók nem képesek a karácsonyi szellem megjelenítésére azok után sem, hogy sok éven át ünnepelték a karácsonyt. Mi erre 'ünnepi humbug szindróma' néven hivatkozunk" - írják a szerzők Dickens Karácsonyi ének című regényére hivatkozva. A karácsonyi szellem pontos lokalizációja kiemelkedő első lépés, abban hogy az orvosok képesek legyenek segíteni ezen a betegcsoporton. A karácsonyi hangulatért felelős agyterület meghatározása ahhoz is hozzájárulhat, hogy általánosabban megértésük az agy szerepét az ünnepi kulturális hagyományokban. Ezzel pedig az orvosok hozzájárulhatnának a kultúrákon átívelő ünnepi érzések és jóakarat létrehozásában.

Mostanáig a tudósoknak fogalmuk sem volt, hogy az agyunkban a karácsony szelleme hol lakozik. Milyen idegpályák fognak tüzelni szaloncukor-evés közben, vagy mi történik miközben felcipeljük a karácsonyfát a negyedik emeletre?

A Koppenhágai Egyetem kutatócsoportja talán megoldotta e problémát, és sikerült választ találni arra is, hogy az agyunk hogyan képes tárolni és felidézni ünnepi kulturális hagyományokat?

A Cornell Egyetem kutatói szerint agyunk egyedi kódot generál a teljes érzelmi spektrum különböző részeihez, a kellemestől a borzalmasig, a jó érzésektől a rosszakig. Ez az idegsejtek elrendeződését befolyásolja, az egyik irányba áramló jelek pozitív érzéseket ébresztenek, míg a másik irány a negatívaké. Részletek!

A funkcionális MRI segítségével megmérték a vér áramlását és a vér oxigénellátását miközben az agy meghatározott területein az idegsejtek aktivitást mutattak. Ezek vizsgálatok feltérképezik az egyes mentális folyamatokat, például a csúcsra járatott karácsonyi érzéseket, a legmagasabban szárnyaló karácsonyi szellemet. Ebben a konkrét vizsgálatban a kutatók 20 önkéntes agyát szkennelték be fMRI-vel, akiket a vizsgálat előtt nem értek "karácsonyi" hatások. A vizsgálat semleges bevezetése után karácsonyi témájú képeket mutattak nekik. Ezután a résztvevők egy felmérés kérdéseire is válaszoltak, amihez karácsonyi emlékeket és hagyományokat kellett felidézniük.

Az eredmények kiemeltek öt tevékenységi kört, amely erősen különbözött azoknál, akik megünnepelték a karácsonyt, és akik nem. Pontosabban, a tudósok megállapították a fokozott agyi aktivitást a frontális premotoros kéreg, szomatoszenzoros kéreg és a fali lebeny területén azoknál emberek, akik megünnepelték a karácsonyt, azaz a funkcionális karácsonyi hálózat esetükben átszőtte az agyat.

agyszken
Az egyes agyterületek eltérő aktivitása jól látható. Fejben dől el

A fali lebenyről már korábbi fMRI vizsgálatok kimutatták, hogy meghatározó szerepet játszik az transzcendencia megjelenésében, s ez a terület felel a spiritualitásra való hajlamért is. Továbbá, a frontális premotoros kéreg fontos szerepet játszik az érzelmek más személyekkel való megosztásában, illetve az örömteli érzelmek és a szeretett személyekkel való kellemes együttlét, viselkedés nagy valószínűséggel váltanak ki aktivitást az agynak ebben a részében.

Egyre több bizonyíték van arra, hogy a szomatoszenzoros kéreg fontos szerepet játszik az arcon tükröződő érzelmek felismerésében és társadalmi érintkezési során az arcon tükröződő lényeges információk tudatosításában. Együttesen ezek a kérgi területek alkothatják azt az összekapcsolódó neurális területet, amely megjeleníti a karácsony szellemét az emberi agyban.

Forrás: The BMJ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra