Betegségek, amelyek azonnali ellátást igényelnek (x)

Van az a helyzet, amikor az idővel vívunk harcot az életért. Hiszen számos olyan betegséget ismerünk, amelynél a gyors orvosi beavatkozás menti meg a rászorulót, vagy legalábbis olyan állapotot teremt, ahonnan könnyebb felépülni. Vajon mennyire ismerjük ezeket? Tudjuk-e, hogy milyen tünetek megléte esetén kell szakszerű segítséget nyújtani vagy hívni?

Agyvérzés, hirtelen szívmegállás, anafilaxiás sokk, hipoglikémia, tüdőembólia. Ezekben az esetekben biztosan nem halogathatjuk, hogy gyors segítséget hívjunk. Nincs idő pánikra, hiszen segítség nélkül a beteg akár meg is halhat. De vajon felismerjük a jelekből, hogy nagy a baj? Hogy nem érdemes várni, mert magától nem lesz jobb? Figyelem: a tudás életet menthet!

Tüdőembólia

Tulajdonképpen a mélyvénás trombózis egyik szövődményéről van szó, amikor az alsó végtagból egy alvadt vérrög, a vérkeringéssel a tüdőbe jut, és elzárja annak fő- vagy mellékartériáit. Ebben az állapotban nem jut elegendő vér, illetve oxigén a tüdőbe, ezért sürgős orvosi beavatkozás nélkül megfulladhat a beteg, így nagyon fontos a gyors segélyhívás . A vérrögöt tehát minél előbb el kell távolítani a tüdőből. Az egyik lehetőség egy speciális, vénás gyógyszeres kezelés, aminek során úgynevezett trombolitikumokat juttatnak a véráramba. A szakemberek azonban óva intenek a mellékhatásoktól, amelyek között akár belső vérzés is előfordulhat. A másik lehetőség a vérrög felszámolására, ha egy vénán keresztül katéterrel jutnak el hozzá, és ultrahanghullámokkal, vagy egyszerűen csak a bevezetett eszköz segítségével szétroncsolják. Amennyiben ez sem vezet eredményre, műtétet is végezhetnek az orvosok. Mivel azonban ehhez szív-tüdő motorra kell kapcsolni a beteget, az operáció rendkívül kockázatos, így csak legvégső esetben alkalmazzák.

A szorító mellkasi fájdalom is komoly bajt jelezhet. Fotó: Getty Images
A szorító mellkasi fájdalom is komoly bajt jelezhet. Fotó: Getty Images

Hipoglikémia

Nem egy önálló betegségről, inkább a cukorbetegséget kísérő veszélyes állapotról van szó hipoglikémia esetén. Ilyenkor a vércukorszint 3,9 mmol/l alá esik, ami azt jelzi, hogy a vérben keringő cukrot a szövetek gyorsabban veszik fel annál, mint ahogy a szervezet képes a keringésbe juttatni. A beteg izzadást, fáradtságot, álmosságot, éhséget, szédülést érezhet, felgyorsulhat a szívverése, fájhat a feje, homályossá válhat a látása, zsibbadhat. A külső szemlélő azt veheti észre, hogy zavart, ingerült és a beszéde is érthetetlenné, összemosódottá válhat. Súlyos esetben akár ájulás, eszméletvesztés és rángógörcs is lehet a következménye. A legfőbb teendő természetesen az, hogy vércukormérés után gyorsan felszívódó cukros táplálékot kell fogyasztani. Ez lehet gyümölcslé, kóla, tej vagy akár szőlőcukor, illetve gyógyszertári glükóztabletta is. Ha a helyzet belátható időn belül nem javul, azonnal értesíteni kell az orvost, vagy segítséget kell hívni .

Stroke

Köznapi nevén agyvérzésnek vagy agyi érkatasztrófának is nevezik. A háttérben általában az áll, hogy egy vérrög a koponyán belül elzárja az erek útját, emiatt pedig az idegsejtek nem jutnak se oxigénhez, se tápanyagokhoz, és elhalnak. Vérzéses állapotok is előfordulhatnak, olyankor egy-egy ér fala reped meg. Bár az orvosok szerint 60-80 éves korban a leggyakoribb, sajnos egyre gyakrabban diagnosztizálják 40-50 éves kor körül. Bár a stroke rendkívül súlyos, a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ha hamar, azaz a tünetek jelentkezése után legkésőbb másfél órával el tudják kezdeni a kezelést, akár teljes gyógyulást is el lehet érni, az azonnali segélyhívás tehát létfontosságú lehet.

A legfontosabb, hogy olvasni tudjunk a jelekből. Ezért ha azt látjuk, hogy valakinek elferdül az arca, lebiggyed a szája, zavarossá válik a beszéde, ha arra panaszkodik, hogy szédül és kettős látása van, érdemes egy egyszerű tesztet végeztetni vele. Mindössze 3 dologra kell megkérni: mosolyogjon, beszéljen és emelje fel a kezeit. Ha ezek közül bármelyik nehézséget okoz a betegnek, azonnal segítséget kell hívni, hogy minél hamarabb kórházba szállíthassák.

Szívroham

Magyarországon évente 20-25 ezer ember veszti életét hirtelen szívhalál következtében. Ennyi esetben volna tehát arra szükség, hogy mellkaskompresszióval, defibrillátorral és lélegeztetéssel megpróbáljuk újra beindítani a szívet. Ez az egyik legfontosabb szervünk, amely percenként 60-80 összehúzódással tartja fenn a keringésünket, azaz pumpálja a vért az erekbe, hogy az oxigén és a tápanyagok valamennyi sejtünkhöz eljussanak. Szakemberek szerint, ha a megállás után 5 percen belül megkezdjük az újraélesztést, 50-70 százaléknyi esélyünk van arra, hogy sikerrel járunk. Érdemes tehát tisztában lenni azzal, pontosan hogyan lehet fenntartani külső beavatkozással a keringést és a légzést.

Ma már a nagyobb közösségi helyeken defibrillátor is elérhető. A készülék arra szolgál, hogy ha kamraremegés, idegen szóval fibrilláció, vagy pulzushullám nélküli kamrai eredetű túl szapora szívverés áll fenn, sokkoljuk az szívet, ami azt jelenti, hogy áramütéssel szüntessük meg a ritmuszavart. A szívroham korai tüneteit, mint például az enyhe fájdalom vagy kellemetlen érzés a mellkasban, az izzadás, az émelygés, légszomj vagy nyak-, váll- és állkapocsfájdalom, maga a beteg is felismerheti, és ha úgy érzi, valami nincs rendben, fontos azonnal segítséget hívni .

Anafilaxiás sokk

Akár egy egyszerű méhcsípés miatt is meghalhat bárki a kezünk között. Ennek oka olyan allergiás reakció, amely az immunrendszer túlzott működésére vezethető vissza. A jelenséget nemcsak rovarcsípés válthatja ki, hanem gyakorlatilag bármi, hiszen élelmiszerre, vegyszerre és gyógyszerre is allergiásak lehetünk anélkül, hogy tudnánk róla. A rosszullétet bőrkiütések, szédülés, zavartság, nehézlégzés, hányinger, hányás, verejtékezés, sápadtság, keringészavar kísérheti, ilyenkor a mentőket kell értesíteni, vagy rögtön segítséget hívni , valamint fel kell készülni a légutak biztosítására és az újraélesztésre. Az orvosok arra hívják fel a figyelmünket, hogy a beteget ezekben az esetekben szigorúan tilos itatni, de ne adjunk neki kalciumot, antihisztamint, illetve szteroidot sem, mert csak rontunk vele az állapotán. A kezelés első lépéseként minél hamarabb adrenalint kell kapniuk, mert az szűkíti az ereket, megemeli a vérnyomást, aminek hatására tágulnak a légutak, enyhül a nehézlégzés. Azoknak pedig, akik már egyszer átestek anafilaxiás sokkon, injekció formájában mindig maguknál kell hordaniuk, hogy szükség esetén rugós, önbelövős fecskendővel minél hamarabb beadhassák a combizomba.

A gyors segélyhívás tehát életeket menthet, azonban előfordulhat, hogy éppen nem tartózkodik senki amellett, akit baj ér. Ilyen esetben különösen nagy jelentősége van annak, hogy a bajba jutott egyedül is, akár mozgásképtelenség esetén is a lehető legegyszerűbb módon tudjon segítséget kérni. Emiatt - különös tekintettel idősebb szeretteinkre - hasznos lehet egy olyan készülék , amellyel egy gombnyomással hívható szakszerű segítség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra