Álmatlanság: meglepő ok a háttérben

Az inszomnia gyakoribb probléma, mint hinnénk. A felnőttek közel 50 százaléka szenved tőle tartósan vagy visszatérően. Az esetek nagyobb részében valamilyen más testi vagy lelki probléma következménye. Azonban egy újabb amerikai kutatás szerint az étrendünk is okozhatja, hogy álmatlanul forgolódunk éjszaka.

Az alvás központi szerepet játszik életünkben: ideális esetben alvással töltjük napunk egyharmadát, hiszen ez nélkülözhetetlen szervezetünk regenerációjához. Inszomniáról akkor beszélünk, ha valakinek hosszabb vagy rövidebb távon alváspanaszok keserítik meg az éjszakáit. Például nehezen szenderül álomba, gyakran felébred és ilyenkor csak hosszú idő után tud visszaaludni, emiatt másnap fáradt, nehezen tud koncentrálni. Az álmatlanság általában szekunder, vagyis valamilyen más tényező a kiváltó oka, például betegség, pszichés állapot . És úgy tűnik, étrendünk is negatívan befolyásolhatja az alvásunk minőségét - legalábbis, ha szénhidrátban gazdag a menünk.

Katonai módszerrel kezelhető az álmatlanság Magyarországon a felnőttek mintegy fele küzd visszatérő álmatlansággal. Nekik nyújthat segítséget az az amerikai hadsereg által kifejlesztett relaxációs technika, amely révén két perc alatt bármikor álomba zuhanhatunk. Részletek itt !

A New Yorkban található jó hírű Columbia Egyetem orvosai a napokban tették közzé legutóbbi kutatásuk eredményét, amely ezt az elméletet támasztja alá. Több mint ötvenezer 50 és 79 év közötti nőt vizsgáltak (statisztikák szerint ez a csoport szenved leggyakrabban alvászavaroktól), és miután kielemezték étkezési szokásaikat, arra jutottak, hogy azok közül, akik sok finomított szénhidrátot fogyasztottak, nagyobb arányban kerültek ki inszomniás betegek.

Az álmatlanság leginkább az 50 év feletti nőket érinti. Fotó: iStock
Az álmatlanság leginkább az 50 év feletti nőket érinti. Fotó: iStock

Cukormentes álmokat kívánunk!

"A cukros ételek, fehér lisztből készülő fogásoktól gyorsan megemelkedik a vércukorszintünk, ennek hatására fokozódik az inzulintermelés . Ettől viszont hirtelen beesik a vércukorszint, amire válaszul a testünk adrenalin és kortizol hormonokat szabadít fel. A két stresszhormon magas szintje pedig azt eredményezi, hogy nem tudunk rendesen aludni" - magyarázta az összefüggés lehetséges okát dr. James Gangwisch, a kutatás egyik vezetője.

Ebből kiindulva tehát nemcsak az alakunk miatt fontos, hogy este ne együnk finomított szénhidrátokban gazdag élelmiszereket. Ha pedig mégis valami ilyesmit kívánunk vacsorára, akkor kombináljuk rostban gazdag étellel, ez lassítja ugyanis a szénhidrátok felszívódását, így pihentetőbben telhet az éjszaka.

Forrás: Medical News Today

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra