Öregkorban ezért nehéz aludni

Egy tanulmány arra keresett választ, hogy a tinédzserek miért alszanak állandóan sokáig, miközben nagyszüleik gyakran már hajnalban felkelnek, és nehezebben is alszanak el. A válaszért Kelet-Afrikába kellett menni.

Ötven évvel ezelőtt Frederick Snyder pszichológus megállapította, hogy a csoportokban élő állatok között mindig éberen maradt néhány példány, miközben a többiek aludtak. De embereken senki sem tesztelte az őrszem-hipotézist - eddig.

hadza
Hadzák és éjszakai hajlékuk a táborhelyen. Nem szinkronban alszanak

Az állandó éberség fenntartásának egyik módja lehet a különböző kronotípusok kialakulása, azaz az egyéni alvási szokások olyan különbségeinek megjelenése, amelyek az idővel kapcsolatosak. Például a tinédzserek később fekszenek le és később is kelnek, míg az idősek korán fekszenek le, és korán kelnek fel.

Kérdés, hogy az ilyen változatosság elég-e ahhoz, hogy éjszaka megőrizze a közösség a biztonságát? David Samson és munkatársai a Torontói Egyetemről az Észak-Tanzániában élő vadászó-gyűjtögető nép, a hadzák szokásait vizsgálták meg. Általában 30 fő körüli csoport él egy táborhelyen, ahol a fűkunyhókban egy vagy két felnőtt és több gyerek éjszakázik, és a környéken több ilyen táborhely is van viszonylagos közelségben.

Samson 33 felnőttet vont be a vizsgálatba, akik két, összesen 22 hajlékból álló kunyhócsoportban laktak. Úgy figyelte meg őket 20 napon át, hogy csuklójukra mozgásérzékelőt erősített. Kiderült, hogy rendkívül ritka, hogy szinkronban aludjanak - mondta a kutató, aki ma már az észak-karolinai Duke Egyetemen dolgozik.

Valójában legalább egy ember mindig ébren volt, vagy alig aludt és könnyen felkelt: az alvási időszakok 99,8 százalékában átlagosan nyolc felnőtt ébren volt.

Gyorsabban elalszunk, és tovább is pihenünk, ha lefekvés előtt kivit fogyasztunk - állítja a legújabb kutatás. A kivi nemcsak íze, hanem egészségünkre gyakorolt hatása miatt is népszerű és fontos gyümölcs. Részletek!

Az emberek hosszabb ideig élnek, mint sok más emlős. Az egyik elmélet az, hogy evolúciós előnye van a reproduktív koron túlmenő életnek, mert a nagyszülők segíthetnek a csoport gyermekeinek felnevelésében, megóvásában.

A mostani tanulmány arra vall, hogy van még egy előnye: "Ezt a 'rosszul alvó nagyszülő' hipotézisnek nevezzük. A vegyes korú csoportban erősödik az őrszem-viselkedés" - mondta Samson. Ezek a megállapítások diszkréten megnyugtatóak lehetnek a késleltetett alvási fázisú betegségben szenvedőknek (akik délután képesek jól aludni, de éjszaka álmatlanok), hiszen lehet, hogy csak evolúciós örökségünkkel szembesülnek.

Forrás: newscientist.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra