Mi történik velünk, ha nem alszunk eleget?

Amerikai adatok szerint az ottani lakosság mintegy 40 százaléka kevesebbet alszik az ajánlott napi hét óránál. Ennek jeleit mind felismerik: ásítoznak, leragadnak a szemeik, hétvégén pótolják be az elhagyott órákat. Annak is vannak jelei, ha az ember folyamatosan nem alszik eleget, ezt pedig sokkal nehezebb észrevenni - az alábbiakban ezeket listázzuk.

Klisékkel beszélünk

Sokat használunk olyan töltelékkifejezéseket, mint a "hát, van ilyen" vagy az "aztán így"? Ha igen, könnyen lehet, hogy kimerültségünk teszi ezt. Kutatások szerint az alváshiány hatására olyan szinten romlik agyunk működése, mintha részegek lennénk. Ilyen állapotban pedig mankókat használunk - akár fizikai, akár mentális értelemben: ami működik, azt vesszük elő. A klisék ilyenkor nagyon jók, ugyanis úgy tudunk benne maradni a beszélgetésben, hogy nem kell sok energiát pazarolnunk a gondolkodásra. Érdekes módon az alváshiányos emberek nemcsak ebben hasonlítanak a részegekre: beszédük elmosódik, nehezen találnak szavakat, olyankor bele is szédülnek a beszédbe.

Szokatlanul rossz a kedvünk

Ha általában nyugodtak vagyunk, de van egy olyan időszak, amikor a legapróbb dolog is kihoz minket a sodrunkból, arról bizony könnyen tehet az alváshiány. Egyes kutatások arra is rámutattak, hogy a keveset alvó emberek jóval nehezebben képesek felismerni az arckifejezéseket, és fenyegetőnek látnak olyan embereket is, akikben semmilyen rossz szándék nincs.

Ha csak 6 órát alszunk Nemcsak bőrünkön hagy nyomot, ha kevesebbet alszunk a kelleténél! Mivel nézhet szembe például egy háromgyerekes anyuka? Kattintson!

Sokkal könnyebben betegszünk meg

Felgyógyulunk az egyik betegségből és már kopogtat a másik? Nem a testünk lázadozik, hanem az immunrendszerünk gyenge és képtelen felvenni a harcot a naponta folyamatosan minket ostromló kórokozókkal szemben. Amúgy is négyszer esélyesebben dönti le azokat már egy egyszerű nátha is, akik napi öt óránál kevesebbet alszanak.

Falóhadjáratot folytatunk

Az éjszakai pizza után már a fagylaltot keressük a mélyhűtőben? Érthető. A rövidebb alvás hatására lecsökken szervezetünk leptinszintje (ez a hormon csökkenti étvágyunkat) és növekszik a grelinszint (ez a hormon okozza az éhséget). Egy kutatás szerint azok, akik négy egymást követő éjszaka csak négy és fél órát aludtak, sokkal jelentősebb inzulinérzékenységet mutattak és a cukorbetegség kialakulására is megnőtt a kockázatuk - pedig még étrendjüket sem változtatták meg.

A kialvatlanság éjszakai nassoláshoz vezethet

A kialvatlanság éjszakai nassoláshoz vezethet

Döntésképtelenek vagyunk

Az alváshiány miatt kevesebb vér jut agyunk prefrontális kérgébe, arra a területre, amely a kritikai gondolkodásért és a döntések meghozataláért felelős. Ugyanakkor hiperaktívvá válik az amygdala, amely a félelem következtében kiadott reflexválaszainkért felel. Rossz kombináció, hiszen emiatt pont oda jutunk, hogy nem tudunk, illetve nem merünk dönteni, tervezni, szervezni - és figyelni sem.

Csökken a libidónk

Nagyon kevés olyan ember van, akinek úgy is van kedve a szexhez, hogy már jó ideje nem nem aludt rendesen. Ha gyakorlati tapasztalatainknak nem hiszünk, higgyünk a kutatásoknak: ezek megerősítik, hogy az alváshiány hatására csökken a férfiak tesztoszteronszintje , emiatt pedig az intimitásra is kevésbé vágynak.

Több kiütésünk lesz

Alváshiány vagy a jelentősebb stressz következtében is jelentkezhetnek kiütések a bőrünkön. A rosszabb alvás hatására ugyanis bőrünk kevésbé tartja jól magát és kevésbé lesz hidratált. Magyarul: öregebb lesz. Ezt a kortizolnak köszönhetjük: a stresszes és rosszul alvó emberekben ugyanis sokkal magasabb a kortizolszint, a sok kortizol pedig lebontja a bőr kollagéntartalmát.

Forrás: www.greatist.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra