Kialvatlanul ezért vagyunk ingerültek

Agyunk fehérállománya nagyban meghatározhatja, hogyan változik a hangulatunk alvásmegvonás hatására - állítja egy új amerikai kutatás.

Hogyan hat a kialvatlanság hosszú távon a szervezetre? Részletek itt.

Egészen eltérően hat az alváshiány az emberekre, így van, aki hamar indulatossá, ingerlékennyé válik, míg mások ilyen állapotban is higgadtak, türelmesek tudnak maradni. Ebben nincs is semmi újdonság, az Arizonai Egyetem idegtudósai ugyanakkor szerettek volna arra is választ kapni, hogy vajon mi áll a különbség hátterében. Vizsgálataik során három agyi hálózatra fókuszáltak, így

  • az álmodásban és az emlékekalvásközbeni megszilárdulásában szerepet játszó alapműködési hálózatra,
  • a cselekvésorientált központi végrehajtó hálózatra,
  • valamint az érzelmi és szenzoros ingerek egységesítéséért felelős szaliencia, avagy kiugró stimulusokra reagáló hálózatra.

Vannak, akik kialvatlanul ingerlékenyebbé, indulatosabbá válnak
Vannak, akik kialvatlanul ingerlékenyebbé, indulatosabbá válnak. Fotó: iStock

Összesen 45 önkéntes agyáról készítettek felvételt egy MR-technikával, úgynevezett diffúziós tenzor képalkotással (DTI). Néhány nappal később a résztvevők visszatértek a laborba, ahol ezúttal egész éjszaka ébren kellett maradniuk a kísérlet keretében. Eközben óránként kikérdezték őket az aktuális hangulatukról. Az így kapott adatok alapján a kutatók megállapították, hogy azok az alanyok, akiknek a három említett agyi területen tömörebb volt a fehérállományuk, nagyobb valószínűséggel tudták megőrizni jó kedélyüket alváshiánnyal küszködve.

Az emberi szervezet központi idegrendszere két fő részre osztható, így az agyra és a gerincvelőre. Mindkettő két strukturális egységből áll, így a szürkeállományból, amely az idegsejteket foglalja magában, illetve a jellemzően az idegsejtekhez kapcsolódó idegrostok, avagy axonok alkotta fehérállományból. A mostani vizsgálat eredményei szerint a szürkeállomány milyensége nincs kihatással arra, miként romlik a hangulatunk a kialvatlanság nyomán, csakis a fehérállomány játszik szerepet ez ügyben.

Mindazonáltal a kutatók hangsúlyozták, hogy munkájuk csupán három agyi hálózat struktúrájának hangulatváltozással való kapcsolatára terjedt ki, így a témában további kutatásokra lesz szükség. Az igazi cél az lesz, hogy a jövőben sikerüljön azonosítani és tisztázni az ok-okozati összefüggéseket a kedélyállapot és az agy teljes funkcionális karakterisztikája között. A mostani tanulmány a NeuroImage című tudományos folyóirat következő, novemberben megjelenő számában lesz olvasható.

Forrás: iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra