Idegen helyen alszunk? Ez történik velünk

Mindenki, aki valaha töltött már akár egy éjszakát is egy hotelszobában, vagy akár egy barátja lakásán, tudja, hogy sokszor egyáltalán nem tud olyan könnyen elaludni, mint a saját ágyában. Ez a jelenség nagyon gyakori, és tudományos magyarázat is van rá.

A Brightside cikkében is közölt magyarázathoz fontos tisztában lenni azzal, hogy tulajdonképpen miért is van szükségünk alvásra. Az általános tudományos álláspont szerint az egyik fő ok az, hogy például az agysejtjeink és az izmaink is ilyenkor regenerálódnak. Ugyanakkor evolúciós szempontból az alvás kockázatosnak is mondható folyamat, hiszen ilyenkor az agy csökkentett üzemmódban működik, és az állatok esetében például lehetetlenné teszi, hogy érzékeljék a veszélyt, és elmeneküljenek, vagy megvédjék magukat. Egyes állatok, mint a delfinek vagy a bálnák esetében kifejlődött egy olyan érzékeny alvási rendszer, amelynek során az agynak csak egy része pihen egyszerre, és idővel az embereknél is kifejlődött egy hasonló rendszer.

Alvászavar: tünet vagy betegség? Az alvászavar rengeteg embert érint, tízből hatan nem pihennek eleget, vagy alvásminőségük nem a megfelelő. Betegségek tünete is lehet, illetve maga az alvászavar is számos egészségi probléma rizikófaktora. A kiváltó okokat mindkét esetben fontos feltérképezni és kezelni. Kattintson a részletekért!

Ezért nehéz az első éjszaka egy idegen helyen

Az angol nyelvben "first night effect"-nek (FNE) is hívják azt a jelenséget, mikor egy idegen helyen nem tudunk a megszokott módon pihenni az első éjszaka. Az alváskutatók már régóta tanulmányozzák, és a Brown Egyetem szakemberei találtak végül tudományos magyarázatot arra, hogy miért történik ez. Amikor új, ismeretlen helyen alszunk , az agyunk ezt potenciálisan veszélyes környezetnek érzékeli, és ezért nem engedi, hogy igazán mélyen aludjunk - csak az agy egy része pihen ilyenkor, ahogyan például a bálnák és a delfinek esetében is.

Ez lehet az oka, hogy nehezen alszunk egy idegen helyen. Fotó: Getty Images
Ez lehet az oka, hogy nehezen alszunk el egy idegen helyen. Fotó: Getty Images

A Brown Egyetem kutatói egy vizsgálat során azt derítették ki, hogy az agy bal- és jobbféltekei részei nem ugyanolyan mértékben aktívak, amikor idegen helyen alszunk. A bal félteke, amely például érzékenyebb a fura (tehát akár adott esetben valamilyen veszélyt jelző) hangokra, kevésbé mélyen "aludt", mint a jobb. Az FNE leküzdésére jó módszer lehet, ha magunkkal viszünk az ismeretlen helyre valamilyen ismerős tárgyat: a párnánkat, a kedvenc pizsamánkat.

Ezen kívül fontos, hogy az új helyen is próbáljuk tartani a megszokott alvási rutinunkat. Ha otthon kétszemélyes ágyban alszunk, akkor a hotelben is érdemes olyan szobát foglalni, ahol hasonló méretű az ágy - ezek az apróságok nagyon sok esetben már elegendőek ahhoz, hogy nyugodtabban és pihentetőbben aludjunk idegen helyen is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra