Az időeltolódás megzavarja az agy belső óráját

Az időeltolódás miatti alvásproblémákat két idegi központ belső órájának megzavarása okozza, állítják amerikai kutatók. Az eredmények nyomán hatékonyabb kezelési módokat lehet majd kidolgozni.

A Washington Egyetem kutatói azt találták, hogy a jet-lag (időeltolódás) az agy két különböző, ám egymással összefüggő idegsejtcsoportjának működését zavarja meg az agyalapon, a hipotalamusz alatt található nucleus suprachiasmaticusban. Az egyik idegsejtcsoport (a ventrálisan található) a fizikai fáradtsággal összefüggő mélyalvással szinkronban működik, míg a dorzális neuronok a REM-alvást és az álmokat irányítják. Normál esetben ez a két neuroncsoport egymással összehangoltan működik, ám a jet-lag vagy a többműszakos munkarend összezavarhatja őket.

"Ha 22 órás napoknak teszünk ki kísérleti állatokat, a ventrális központ alkalmazkodik, ám a dorzális nem képes erre és saját belső ciklusát követi" - magyarázta Horacio de la Iglesia, a Washington Egyetem biológus docense.

Amikor a 25 órás napokhoz szokott patkányokat megpróbálták átszoktatni a 22 órás napokra, a mélyalvásuk gyorsan alkalmazkodott a más ritmushoz, ám a REM-alvásuk továbbra is a 25 órás napot követte. Ez azt jelenti, hogy a REM-alvás nem a mélyalvás után következett, mint a normál alvásritmusban.

"Kiderült, hogy ha egy Párizs-New York utat modellező cikluseltolódásnak tesszük ki a patkányokat, a REM-alvásnak hat-nyolc napra volt szüksége, hogy újból összehangolódjon a mélyalvással, ami rendszerint éjszaka első felében zajlik" - mondta el de la Iglesia.

A Current Biology folyóirat honlapján április 16-án közzétett eredmények segíthetnek a jelenlegi jet-lag elleni kezelések finomításában. "Visszatérhetünk azokhoz a kezelési módokhoz, amelyekről úgy hisszük, hatásosak és megfigyeljük, hogyan hatnak ezek a szerek a kérdéses idegsejtcsoportokra, ezután finomíthatunk rajtuk, hogy még hatásosabbak legyenek" - tette hozzá a kutató.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra