Az altatók ezért veszélyesek

Az altatók rövid távon segíthetnek az álmatlan éjszakákon, rendszeres szedésük azonban komoly betegségek kialakulását segíthetik elő.

Az alvászavar egyike a leggyakoribb civilizációs betegségeknek, Magyarországon is tízezrek szenvednek a visszatérő álmatlanság miatt. Legtöbb esetben a stressz áll a panaszok mögött, de bizonyos betegségek is megzavarhatják a pihenésünket. Gyógyszerekhez is egyre többen nyúlnak emiatt: az American Journal of Geriatric Psychiatry című lapban közzétett tanulmány szerint minden harmadik 65 és 80 év közötti amerikai rendszeresen használ altatókat. Rövid távon ezekkel a gyógyszerekkel látványos eredményt lehet elérni, tartós szedésük azonban veszélyes lehet.

Alvászavar: betegség állhat mögötte Az inzulinrezisztencia számtalan szokatlan tünetet produkálhat, így felmerülhet a kérdés, hogy vajon van-e valamilyen összefüggés az alvászavarok és a kóros állapot között. A válaszért kattintson ide !

Veszélyesek lehetnek az altatók

A vény nélkül kapható altatók leggyakoribb hatóanyaga (Amerikában) a difenhidraminát, amely blokkolja az idegsejtekben felszabaduló, idegi jeleket közvetítő molekula hatását, így tompítja az éberséget és az izomműködést. A blokkolóhatás valóban mélyebb és pihentetőbb alvást eredményez, viszont sok más mellékhatást is kiválthat memóriazavaroktól székrekedésig - hívta fel a figyelmet a tanulmányban Dr. Donovan Maust.

Ezek a készítmények felerősíthetik más betegségek tüneteit is, például egy prosztatabetegségben szenvedő férfinál inkontinenciát okozhatnak. Ráadásul sokan meg sem említik az orvosnál az altatók szedését, ami miatt a szakember más gyógyszereket is felír a vizelet-visszatartásos panaszok kezelésére. Ezeknek a gyógyszereknek pedig további mellékhatásaik lehetnek, amelyek ismét kezelést igényelnek - a beteg pedig így a kezelések rabjává válik.

Az altatók rendszeres szedése veszélyes lehet
Az altatók rendszeres szedése veszélyes lehet

Egy 2015-ös tanulmány pedig az altatók és a demencia kialakulása között kapcsolatot kereste. A tanulmány szerint már azoknál az embereknél is nőtt a betegség kialakulásának esélye, akik heti egy alkalommal altatót vettek be. Azoknál pedig, akik két-háromnaponta gyógyszerrel pihentek, a demencia kialakulásának már 54 százalékkal nőtt a veszélye. További vizsgálatok szükségesek azonban a kutatók szerint ahhoz, hogy a demencia és az altatók között egyértelmű kapcsolatot állapítsanak meg.

A gyógyszerek szedésének hosszú távú következményeiről még kevesebbet tudni. Egy nagyobb, 30 ezer embert vizsgáló kutatást még 2012-ben végeztek, melyben a leggyakoribb hatóanyagok (például a zolpidem, a temazepám, a zaleplon) szervezetre gyakorolt hatását vizsgálták. A kutatók szerint akik évente 132 adagot szednek ezekből a készítményekből (vagyis minden második-harmadik napon bevesznek egyet), 35 százalékkal növelik bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát. A kapcsolatot azonban ez esetben is nehéz megállapítani, sokan ugyanis azért szednek rendszeresen altatókat, mert a stressz nagy arányban érinti őket, vagy mert más olyan betegségük van, amely növeli a daganat kialakulásának esélyét.

Forrás: Time

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra