Az agyhullámok optimalizálása a jó alvás titka

Egy friss kutatás szerint az agytevékenység "kiegyensúlyozása" a meleg tej, a melatonin és az altató-nyugtató tabletták nélkül is célra vezethet.

A Wake Forest Baptista Orvosi Központ munkatársai azt vizsgálták, hogy a testi folyamatokba közvetlen beavatkozást nem igénylő megoldások egyik alternatívája, mely dallamokon alapul, képes-e helyreállítani az alváshoz szükséges agyi folyamatokat.

A című szakfolyóiratban közzétett eredmények átütő jelentőségűek lehetnek az orvostudományban. "Az emberi agy jobb és bal féltekéből áll, amelyek párhuzamosan működnek. Amikor valakit trauma vagy feszültség ér, szervezetének anatómiai válasza, hogy a féltekék közötti egyensúly megbomlik. Ennek következményeként álmatlanság léphet föl. Olyan kezelési lehetőséget akartunk találni, ami helyreállítja a természetes harmóniát" - fogalmazott Charles H. Tegeler neurológus professzor.

Milyen más technikákkal segíthetjük a nyugodt alvást? Olvassa el " Mit együnk a jobb alvás érdekében? " című cikkeinket!Az új technológia, mely a HIRREM nevet kapta, az agyhullámok optimalizálásán alapul. Lényege, hogy az agyhullámokat tükrözi vissza, zenei dallammá alakítva azokat. A melódiák és az agy elektromos energiájának kölcsönhatásaként a két félteke között helyreáll a rend. Az eredmények mérésére egy nullától 28-ig terjedő nemzetközi skálán (Insomnia Severity Index, ISI) értékelték a páciensek állapotát a kezelés előtt és után. Az adatok mediánja kezdetben 18,8 körüli volt. A kutatók kiderítették, hogy a HIRREM technológia segítségével átlagosan 10,3 ponttal csökkent az álmatlanság súlyossága, tehát a mérsékelt és a súlyos fokozat határáról az alsó küszöbértékre csökkent. A kontrollcsoport, amelynél a szokványos kezelést folytatták tovább, nem mutatott javulást, viszont amikor őket is bevonták a HIRREM használatába, rövidesen hasonlóan mérhető eredménnyel szolgáltak.

A vizsgálatban összesen 20 fő vett részt, 14 nő és 6 férfi. Véletlenszerű kiválasztás után 10-en HIRREM-terápiában részesültek 8-12 alkalommal 60-90 percen át. A kezeléshez gravitációmentes székbe ültették őket, s érzékelőket helyeztek a testük különböző pontjaira, például a fejbőrükre is. A dallamot egy matematikai algoritmus állította elő saját EEG-jük alapján.

A kutatásból levont következtetések korlátját képezi a résztvevők alacsony száma, illetve a tény, hogy a kezelésben résztvevők tisztában voltak az eljárással, tehát a placebo-hatás befolyásolhatta az eredményeket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra