Mi okozhat hangszálbénulást?

Hangszalagbénulás alatt valójában a gége izomzatának különböző eredetű bénulásait értjük, melyek eredménye a gége mozgásainak zavara.

A gégében elhelyezkedő páros hangszalag a hangképzés egyik legfontosabb szerve. Az emberi hang a gégén átáralmó levegő hatására képződik: a kiáramló levegő megrezegteti a hangszalagokat, az ekkor keletkezett alaphang pedig a garat, a száj- és az orrüregben nyeri el végső formáját. Ha a folyamat valahol sérül, képtelenek leszünk tiszta hangokat képezni.

Állandóan rekedt? Minden megszólalás előtt köszörüli a torkát, ismerősei pedig figyelmeztették, hogy gyakran krákog? A hang megváltozását, rekedtséget a hang túlerőltetése vagy dohányzás is okozhatja, de jelezhet akár pajzsmirigy- vagy autoimmun betegséget is. Részletekért kattintson!

Hangszalagbénulás esetén az érintett képtelen megmozdítani a hangszalagokat irányító izmait. A betegség érintheti csak az egyik vagy mindkét hangszalagot. Egyoldali bénulás esetén a rekedtség a vezető tünet, amely mellé egyéb panaszok társulhatnak. Kétoldali bénulásnál a fulladás, valamint a nehézlégzés az elsődleges tünet, és fontos tudni, hogy az állapot életveszélyes is lehet.

Egyoldali bénulás esetén, a rekedtség a vezető tünet
A rekedtség vezető tünet

De bármelyik típusról legyen is szó, az alábbi tünetek szintén jelentkezhetnek:

  • beszéddallam hiánya
  • hangterjedelem beszűkülése
  • hangtartás megrövidülése
  • fáradékonyság beszéd közben
  • nehezen megy a hangos beszéd
  • hosszabb beszéd nyaki fájdalmat okozhat
  • légszomj
  • gyakori félrenyelés

Mi okozhatja?

A leggyakoribb ok a bolygóideg vagy visszafutó ágának bénulása, amit általában különböző pajzsmirigybetegségek , illetve pajzsmirigyműtétek utáni állapotok okoznak. De idegkárosodást okozhatnak jó- és rosszindulatú daganatok, sérülés, vírusfertőzés vagy neurotoxinok (az idegszövetet megmérgező vagy elpusztító anyagok). Ritkán előfordulhat agyi infarktus, esetleg daganat miatt.

Hogyan kezelhető?

Egyoldali bénulás esetén az idegek működésének elősegítésére a betegeknek B vitaminokat kell szedniük, illetve a gégeizmok sorvadásának megelőzése érdekében az orvos elektromos izomingerlést végezhet. Fontos, hogy az érintett minél korábban elkezdje mellette a beszédgyakorlatot. A hangszalag feszesebbé tételének érdekében néhány esetben műtétre is sor kerülhet. Kétoldali bénulás esetén a légvétel biztosítása érdekében a legtöbb esetben légcsőmetszésre kerül sor, majd hangréstágító műtéttel biztosítják a légutakban a levegőáramlást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra