Ne legyen még egy infarktusa: tippek szívinfarktus utánra

Infarktus után mindenki egy kicsit átértékeli az életét. Sokan úgy fogják fel, hogy kaptak egy második esélyt - ennek megfelelően mindent megtesznek azért, hogy ne történjen meg újra a baj. A lelkesedés azonban hamar elmúlhat...

... és bizony az ember újra a kórházban találja magát - ha szerencséje van! Az infarktus utáni nehéz napoknak, a regeneráció heteinek a hatása, az ijedtség, az aggodalom, az életben maradás miatt érzett hála ugyanis könnyen elmúlhat, és a helyét átveszik a régi, rossz szokások, beidegződések. Természetesen vannak olyanok, akik tényleg sorsfordítóként élik meg a szívrohamot, infarktust. Egy olyan jelnek, mely figyelmezteti őket arra, hogy valamit rosszul csináltak, valamin változtatni kell. Változni azonban nem könnyű, különösen akkor, ha azt se nagyon tudjuk, miként kezdjünk hozzá!

A bölcs orvosi tanácsok

Egy infarktuson átesett ember számára az elsődleges tanácsadó, információforrás és bizalmas maga a kezelőorvos: érdemes (sőt kell is!) minél többet kérdezni tőle, elmondani neki a terveinket, kikérni a véleményét még apróságnak tűnő változtatásokról is. A találkozókra, megbeszélésekre mindenképpen vigyünk magunkkal egy jegyzetfüzetet, így semmi sem fog elfelejtődni! Ha új dolgot szeretnénk kipróbálni, akkor erről is érdemes vele egyeztetni. A tanácsokat, előírásokat természetesen tartsuk is be, és ügyeljünk a gyógyszerszedésre; a kontrollvizsgálatokat se feledjük!

Ne legyen még egy infarktusa: tippek szívinfarktus utánra
Ne legyen még egy infarktusa: tippek szívinfarktus utánra

Vissza a régi kerékvágásba

Talán mindenkinek az az első kérdése: mikor élhetem újra ugyanúgy az életem, mint azelőtt? Tulajdonképpen a kérdés feltevése is helytelen, hiszen az ugyanúgy gyakran nem a legegészségesebb életmódot jelenti. Ha arra kíváncsi valaki, mikor térhet vissza a régi, megszokott tevékenységeihez, arra pedig nincs általános válasz. Az egyén állapotától, az infarktus súlyosságától, az esetleges szövődményektől és a lehetséges egyéb betegségektől függ - meg persze attól, hogy milyen szokásaink voltak korábban. Nem szabad elhamarkodottan döntést hozni, és azonnal visszatérni a munkához, a sporthoz vagy éppen a ház körüli munkákhoz! Kezdjünk mindent lassan, óvatosan, fokozatosan, hagyjunk időt a szervezetünknek a gyógyuláshoz. Ez a fokozatosság természetesen a munkára, sőt a szexuális életre is igaz. Ne tegyük ki magunkat túl nagy stressznek, várjunk inkább néhány hetet, mielőtt újra belekezdünk valamilyen - korábban könnyűnek és mindennaposnak tartott - feladatba.

Váltsunk életmódot!

Akármilyen volt is az életmódunk az infarktus előtt, itt az ideje, hogy elkezdjünk egy igazán szívbarát életet élni! Természetesen ehhez ismerni kell azokat a rizikófaktorokat, melyek rossz hatással lehetnek szívünk egészségére. Ezek a dohányzás, a túlságosan zsíros vagy fűszeres ételek, a túl sok alkoholfogyasztás, a stresszes és mozgásszegény életmód. Feladatunk tehát egyszerű: mozogjunk többet, szokjunk le a dohányzásról , éljünk nyugodtabban és táplálkozzunk egészségesen, kiegyensúlyozottan! Személyiségünktől függ, hogy melyik tennivalót vesszük előre a sorban, sőt az is előfordulhat, hogy egyik pillanatról a másikra meg tudunk változni.

A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a lassú, fokozatos, megfontolt, de szigorú terven alapuló életmódváltásnak a hatásai is jobbak és alacsonyabb a visszaesés veszélye is. Kérjünk tehát segítséget, legyen szó akár a dohányzásról való leszokásról, akár az egészségesebb falatok elkészítésének a megtanulásáról.

Sokan azért rettennek vissza az új életmódtól, mert az közel sem hasonlít arra, amit az évek folyamán megszoktak. Gondoljunk azonban arra, hogy az egészségünkért teszünk - sőt egy-egy egészséges szokást megkedvelni sem lesz olyan nehéz!

Nézze meg a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát a Score-táblázat segítségével !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra